Ostatnia doba była bardzo niespokojna w Małopolsce , jeśli chodzi o pogodę. Do godziny 6.00 rano obowiązywało ostrzeżenie o silnym wietrze, wydane przez IMGW.
Strażacy mieli pełne ręce pracy. Jak podaje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, ubiegłejdoby zrealizowano 668 zgłoszeń atmosferycznych. Ogółem uszkodzonych zostało 221 budynków (mieszkalnych – 149, gospodarczych – 72), w tym zerwanych dachów jest 15, a uszkodzonych dachów – 199. Obecnie sytuacja się uspokoiła i brak jest zdarzeń związanych z silnymi wiatrami. Łącznie bez prądu jest aktualnie 393 klientów Tauron Dystrybucja S.A. (na godz. 6.00).
– Państwo polskie nie pozostawi poszkodowanych bez pomocy. Poprzez samorządy będziemy wypłacać szybkie zasiłki do 6 tys. zł, a w razie potrzeby będzie realizowana duża pomoc finansowa. Dziękuję strażakom i wszystkim służbom za sprawną i ofiarną pomoc poszkodowanym. Niestety najbliższe dni również będą niespokojne, bo prognozowane są wichury o sile porównywalnej lub większej do tych, z którymi zmagaliśmy się ostatniej doby. Apeluję o ostrożność i rozwagę. Przed naszymi służbami trudny czas. Monitorujemy sytuację. Służby są w pełnej gotowości – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Aktualnie obowiązujące ostrzeżenia pogodowe:
– ostrzeżenie hydrologiczne – wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych/2 – ważność od godz. 11:07 17.02.2022 do godz. 12:00 dnia 18.02.2022 r. dla obszaru: zlewnie: Małej Wisły wraz ze zbiornikiem Goczałkowice, Przemszy, Brynicy i Soły wraz z kaskadą zbiorników (małopolskie, śląskie);
– ostrzeżenie hydrologiczne – wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych/2 – ważność od godz. 12:39 17.02.2022 do godz. 12:00 18.02.2022 r. dla obszaru: zlewnie: Skawy wraz ze zbiornikiem Świnna Poręba oraz Czarnej Orawy (małopolskie, śląskie);
– ostrzeżenie hydrologiczne – gwałtowne wzrosty stanów wody/1 – ważność od godz. 13:42 17.02.2022 do godz. 12:00 dnia 18.02.2022 r. dla obszaru: zlewnie: Raby wraz ze zbiornikiem Dobczyce, Dunajca do zapory zbiornika Czchów, Popradu, Białej Tarnowskiej, Ropy (małopolskie).
W związku z poleceniem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wydanym wczoraj Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w zakresie pilnych kontroli dźwigów i żurawi pracujących na małopolskich budowach (https://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=13737) odbyły się pierwsze czynności kontrolne.
– Wczoraj małopolski nadzór budowlany przeprowadził łącznie 27 kontroli budów, które prowadzone są z użyciem żurawi. Przedmiotem kontroli był sporządzony na budowie plan BIOZ – Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia oraz przestrzeganie jego zapisów. Oprócz kontroli powiatowi inspektorzy kontaktowali się telefonicznie z kierownikami budów, aby przypomnieć im obowiązki wynikające z działania przy trudnych warunkach atmosferycznych i silnych porywach wiatru. Pouczono kierowników, aby zwrócili szczególną uwagę na elementy ogrodzenia budowy i inne elementy wyposażenia, które mogłyby zostać uszkodzone w wyniku działania wiatru. Podczas wczoraj przeprowadzonych kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości. W wielu przypadkach pouczano o nieprawidłowym składowaniu materiałów budowlanych i ich niezabezpieczeniu, ale było to od razu korygowane. Dziś działania są kontynuowane – podsumowuje małopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Macałka.
(muw)