Nadszedł czas, kiedy wiosna daje o sobie znać – dzień staje się dłuższy, temperatura każe ściągać ciepłe okrycia, słychać pierwsze – tak długo wyczekiwane – śpiewy ptaków, promienie słoneczne serwują naturalną witaminę D. Czas upływa nam aktywnie, pracowicie i miło. Staramy się, by nasze myśli skupiały się na pozytywnych doświadczeniach, by myśli o pandemii poświęcone były tylko profilaktyce i ewentualnej walce z jej skutkami. Zaczynamy od jeszcze większej i bardziej intensywnej dbałości o ciało i kondycję, a to wszystko dzięki pomocy finansowej ze środków PFRON w ramach Modułu IV programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.
Pozyskane środki przeznaczono na zakup sprzętu i wyposażenia do rehabilitacji w celu organizowania aktywności, poprawy kondycji i sprawności fizycznej oraz jakości życia osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy DPS korzystają teraz z szeroko rozbudowanej bazy zabiegowej. Utworzyliśmy osobną salę do zabiegów fizykoterapeutycznych, którą wyposażono w: aparat do elektroterapii, magnetoterapii, laseroterapii oraz ultradźwięków, dwa aparaty do inhalacji, aparat do terapii oddechowej, aparat do masażu – aquavibron, aparat do masażu sekwencyjnego BOA kończyn dolnych oraz lampę do naświetlań Bioptron. Do dotychczasowego wyposażenia sali gimnastycznej dołączyła: bieżnia, rower stacjonarny – dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, orbitrek, minitensor przeznaczony do ćwiczeń kończyn dolnych oraz kolumna do ćwiczeń z obciążeniem. Na koniec to, co najprzyjemniejsze – wirówki rąk i nóg oraz Przyłóżkowe Urządzenie Rehabilitacyjne (PUR) przeznaczone do terapii poprzez ćwiczenia ruchowe w odciążeniu. Przy pomocy PUR-a mieszkaniec może ćwiczyć bezpośrednio ze swojego łóżka. Teraz rehabilitacja naszych podopiecznych jest dużo łatwiejsza, bardziej zróżnicowana i przynosi coraz lepsze efekty.
A teraz coś dla ducha… Fundacja Biedronki podarowała naszym podopiecznym 2 tablety, które służą do kontaktów z bliskimi i edukacji. Tablety spełniają nie tylko podstawową funkcję komunikacyjną, ale również wspierają mieszkańców w codziennym funkcjonowaniu i aktywnościach kulturalnych. Fundacja Biedronki zadbała również o aspekt edukacyjny akcji. W ramach projektu „Siłownia Pamięci” Fundacji Stocznia, na tablety zostały wgrane specjalne aplikacje służące do trenowania umysłu. Ćwiczenia wymagające koncentracji i zapamiętywania różnego rodzaju informacji wpływają pozytywnie na utrzymywanie sprawności funkcji poznawczych. Angażują różne obszary i funkcje mózgu, m.in. logiczne myślenie, pamięć czy koordynację wzrokowo-ruchową. Regularnie wykonywane mogą poprawić sprawności umysłu, utrzymać jego aktualny stan, a nawet opóźnić objawy demencji o 5-10 lat.
Mimo tego, co dzieje się za wschodnią granicą znaleźliśmy wspaniałych przyjaciół. Grupa Ukrainek, które w tym trudnym dla nich okresie zatrzymały się w Borzęcinie, tchnęła w życie mieszkańców DPS wiarę, że jutro może być lepsze i nigdy nie warto się poddawać. Panie zabierają podopiecznych na spacery, opowiadają o sobie oraz życiu na Ukrainie. Wiele się od siebie nawzajem nauczymy…
Informujemy, że Dom Pomocy Społecznej pn. Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie posiada wolne miejsca. Istnieje także możliwość umieszczenia wymagających całodobowej opieki obywateli Ukrainy. Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej przysługuje osobom wymagającym całodobowej opieki, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w środowisku zamieszkania.
W nagłych wypadkach, wynikających ze zdarzeń losowych, skierowanie i umieszczenie osoby w DPS może nastąpić poza kolejnością oraz bez przedłożenia dokumentów. Dokumenty powinny zostać skompletowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w terminie trzech miesięcy od dnia przyjęcia tej osoby do domu.
Dodatkowe informacje można uzyskać od pracownika socjalnego pod nr. tel. 14 674 05 50 wew. 124 lub za pośrednictwem e-mail: rcrips@rcrips.pl
Zespół RCRiPS