Dla działaczy, zawodników i kibiców obchodzącego w tym roku 90-lecie istnienia Okocimskiego Klubu Sportowego jednym z największych marzeń jest gruntowny remont stadionowej infrastruktury. W brzeskim Urzędzie Miejskim poczyniony został już pierwszy, ale znaczący krok, aby to pragnienie się spełniło. Na wniosek burmistrza Brzeska Tomasza Latochy radni miejscy zabezpieczyli w gminnym budżecie 200 tysięcy złotych na wykonanie dokumentacji niezbędnej do kompleksowej modernizacji tego obiektu.
W widłach ulic Okocimskiej i Świerkowej działają aktualnie dwa stowarzyszenia zajmujące się kulturą fizyczną – Okocimski Klub Sportowy oraz Okocimski Klub Tenisowy. Oba dysponują budynkami wymagającymi gruntownej modernizacji.
W głównym budynku OKS-u (przy ulicy Okocimskiej) mieszczą się pomieszczenia administracyjne, magazyny, szatnie dla sędziów i zawodników, świetlicę, jeden pokój gościnny wraz z kuchnią oraz pralnia i wewnętrzna kotłownia. Wnętrza prawie w całości pozostają w niemienionym stanie, pamiętającym czasy, kiedy budynek powstał. Lista mankamentów jest spora. Składają się na nią także przestarzałe instalacje gazowa i elektryczna, czy brak dostępności dla osób niepełnosprawnych. W wielu miejscach zastrzeżenia budzi niezgodność z przepisami przeciwpożarowymi. Na domiar złego piwnice są praktycznie zalewane przy każdej większej ulewie, przez co budynek ulega szkodliwemu zawilgoceniu, podobnie jak obiekt przy ulicy Świerkowej. Całość wręcz czeka na generalny remont i dostosowanie do obowiązujących dziś norm oraz przepisów.
Sztuczna nawierzchnia i oświetlenie
Burmistrz zastrzega, że wykonanie dokumentacji zostanie powierzone firmie specjalizującej się w projektowaniu infrastruktury sportowej, znającej przepisy respektowane przez centralne władze piłkarskie, co daje gwarancję spełnienia wszelkich obowiązujących norm. Tomasz Latocha dodaje przy tym, że podobnie jak zarząd OKS-u, zainteresowany jest remontem, którego zakres obejmie także płytę boiska i trybuny. W swoich planach uwzględnia sugestie działaczy klubu, którzy, kierując się względami ekonomicznymi, optują za zastąpieniem obecnej nawierzchni sztucznym podłożem, co pozwoliłoby na całoroczną pracę szkoleniową bez konieczności ponoszenia sporych kosztów związanych z wyjazdami na zgrupowania w okresie jesienno-zimowym. Warto tutaj zaznaczyć, że w treningach Okocimskiego uczestniczy ponad 300 zawodników i zawodniczek we wszystkich możliwych grupach wiekowych. Sztuczna nawierzchnia plus otaczające ją oświetlenie byłyby znacznym usprawnieniem działalności sportowej klubu, dające przy tym spore oszczędności.
Modernizacji wymaga również główna trybuna, praktycznie nietknięta od czasu budowy tego stadionu. Zakłada się, że po remoncie powinna mieć minimalnie 500 miejsc siedzących.
Gdyby powzięte plany udało się zrealizować, skorzystałby na nich też Okocimski Klub Tenisowy, który już od kilku lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na kortach przy Świerkowej przez cały sezon impreza goni imprezę. Na ulicy właśnie rozpoczął się remont. W pierwszej kolejności budowany jest chodnik, w dalszej kolejności zostanie położona nowa nawierzchnia drogowa, zmodernizowany będzie chodnik.
Porozmawiajmy o pieniądzach
Wstępne szacunki wskazują, że remont stadionu i całego otoczenia powinien kosztować około 13,5 miliona złotych. To spora kwota, której brzeski samorząd na pewno nie jest w stanie udźwignąć w całości. Dlatego Urząd Miejski złożył wniosek o dofinansowanie planowanej inwestycji z tzw. Polskiego Ładu, który – zgodnie z założeniami – finansuje takie przedsięwzięcia w 90 procentach wartości. W tym przypadku chodzi o dotację w wysokości blisko 12 milionów złotych przy zapewnieniu 1,3 miliona w budżecie gminy Brzesko. Dodajmy zatem, że wspomniany wcześniej remont ulicy Świerkowej właśnie z tego funduszu jest remontowany Odnowienie budynku Okocimskiego Klubu Tenisowego i przylegającego do niego stadionu wraz z infrastrukturą byłoby znakomitym dopełnieniem całości.
Burmistrz Brzeska przygotowany jest na kilka wariantów. Dlatego zamierza zlecić wykonanie dokumentacji projektowej w taki sposób, aby planowana inwestycja mogła być realizowana etapami. Przy ewentualnym odrzuceniu wniosku o dofinansowanie, prace modernizacyjne będzie można wykonywać sukcesywnie, krok po kroku. – Trwałoby to dłużej, niż sobie życzymy, ale do tego remontu przystąpimy – zapewnia burmistrz.