W sumie za ponad dwa miliony złotych w gminach Szczurowa i Borzęcin Wody Polskie wykonały prace, które mają zwiększyć zabezpieczenie przeciwpowodziowe wału potoku Uszewka, obwałowań rzeki Uszwica oraz prawego wału Wisły. Podczas spotkania z samorządowcami, minister Cezary Grabarczyk zapewniał, że pięniędzy na takie inwestycje nie zabraknie. – Bezpieczeństwo powodziowe jest dla nas priorytetem. Wody Polskie zajmują się nie tylko ochroną wód, ale także podejmują działania które mają poprawić stan bezpieczeństwa nas wszystkich. Oczywiście siły natury bywają nieokiełznane, ale na pewno, o wiele lepiej niż nasi poprzednicy, wykorzystujemy środki publiczne na zabezpieczenie nas przed powodziami. Co więcej, w okresie ostatnich kilku lat, wydatki na ten cel ogromnie wzrosły – zapewniał w rozmowie z nasza redakcją minister Grabarczyk. W spotkaniu uczestniczyli poseł Józefa Szczurek – Żelazko, poseł Anna Pieczarka, wójt Szczurowej Zbigniew Moskal oraz przedstawiciele Wód Polskich.
– Bardzo się cieszę, że dzisiaj spotykamy się tutaj, w tym miejscu, które 13 lat temu było świadkiem wielkiej tragedii, bo wtedy przeszła ogromna powódź, która zalała okoliczne domostwa. Od wielu lat monitujemy o to, aby wzmocnić wały przeciwpowodziowe w całą infrastrukturę, która będzie gwarantowała bezpieczeństwo mieszkańców. Gmina Szczurowa jest przepiękną gminą położoną na północy powiatu brzeskiego, ale tak się składa, że przez tę gminę przebiegają trzy rzeki: rzeka Wisła, rzeka Uszewka i rzeka Uszwica i to powoduje, że w przypadku ulewnych deszczy kumulują się tutaj wody z całego praktycznie powiatu, ale też województwa małopolskiego i dochodzi do takich tragicznych zdarzeń, jakie miały miejsce w 2010, ale wcześniej też na przykład w 1997 roku – mówiła poseł Józefa Szczurek-Żelazko.
Z informacji Wód Polskich wynika, że prace prowadzone były w gminie Szczurowa na lewym wale przeciwpowodziowym rzeki Uszewka na łącznej długości ok. 4 km i obejmowały m.in. wyrównywanie podłoża korony wału i skarp oraz ramp wałowych. Podłoże wału wzmocnione zostało geowłókniną separacyjną wzmacniającą, a skarpy wału pokryto warstwą humusu grubości 5 cm. Dodatkowo został wyremontowany mur oporowy na prawym wale rzeki Wisły w miejscowości Wola Przemykowska. Konstrukcję betonową muru pokryto materiałem uszczelniającym, dzięki czemu beton stał się odporny na wysokie ciśnienie wody, a także substancje chemiczne.
W ramach zadań zabezpieczono również obwałowanie na rzece Uszwica w miejscowości Bielcza w gminie Borzęcin. Prace polegały m.in. na udrożnienie koryta potoku z lokalnych odsypisk i meandrów, wykonaniu narzutu kamiennego luzem z brzegu, wykonaniu wyściółki z faszyny o grubości warstwy 25 cm. Jak mówił minister Grabarczyk realizacja tych zadań zapewni bezpieczeństwo ludziom, zabudowaniom mieszkalnym i gospodarczym oraz ochroni infrastrukturę techniczną przed skutkami przepływu wód powodziowych. – Dziękuję poseł Józefie Szczurek – Żelazko oraz Annie Pieczarce za ogromny wkład w pozyskanie środków na ten cel – tłumaczył minister Grabarczyk.
Zbigniew Moskal wójt Szczurowej podziękował w imieniu własnym, samorządu oraz mieszkańców Szczurowej. Mówił, że tego typu inwestycje nie tylko poprawiają stan bezpieczeństwa, ale także przywracają wiarę, że państwo w końcu dba o swoich mieszkańców. – Cieszą mnie deklaracje pana ministra, szefostwa Wód Polskich, że będą środki na prace w kolejnych latach. Nasza gmina wielokrotnie doświadczała powodzi. Przez gminę przebiega kilka rzek, w tym Wisła czy Uszwica, ale i inne potoki potrafiły dać o sobie podczas powodzi w latach 1997 czy 2010. Na Uszewce powstała cofka. Dziękuję tez naszym posłankom Józefie Szczurek – Żelazko i Annie Pieczarce za pomoc i wsparcie, nie tylko w tej kwestii – mówi wójt Moskal.
Mirosław Kowalski