Kilkadziesiąt milionów złotych zainwestuje w latach 2020 – 2022 Spółka Komunalna „Dorzecze Bialej”. Koncentrujemy się w chwili obecnej na inwestycjach w gminach Ciężkowice, Ryglice i Tuchów – mówi Wojciech Skruch, prezes Zarządu Spółki Komunalnej „Dorzecze Białej” Spółka z o.o. W Tuchowie
W tym roku, oprócz zlecenia wykonania dokumentacji, prace prowadzone są na terenie gminy Tuchów (Trzemesna, ulica Owocowa i Rzeczna w Tuchowie, Lubaszowej i Karwodrzy) ale także na terenie gminy Ryglice i Ciężkowice. Większość inwestycji prowadzona jest ze środków własnych przedsiębiorstwa. W 2021 roku zakończyliśmy kilka dużych projektów – wspomina prezes Wojciech Skruch.
Z Lubaszowej do Jodłowej
Od dwóch lat Spółka Komunalna „Dorzecze Białej” dywersyfikuje dochody. Dlatego „rozgląda się za nowymi kontrahentami. W marcu miało miejsce podpisanie umowy pomiędzy Spółką Komunalną Dorzecze Białej sp. z o.o., a Gminą Jodłowa reprezentowaną przez Wójta Gminy Jana Janigę, umowy na dostawę wody. – Woda z ujęcia w Lubaszowej zasilać będzie systemem magistrali wodociągowych sieci będące własnością Gminy Jodłowe. Wpięcie do systemu wodociągowego Gminy będzie miało miejsce w miejscowości Lubcza, w gminie Ryglice – mówi naszej redakcji prezes Wojciech Skruch. W chwili obecnej Gmina Jodłowa intensywnie rozbudowuje własny system wodociągowy uwzględniający jego zasilenie nasza wodą. Będzie to szósta gmina i pierwsza spoza Małopolski zaopatrywana z naszego ujęcia.
Woda dla Trzemesnej
Do końca czerwca powinny zakończyć się prace przy budowie sieci wodociągowej w Trzemesnej. W dniu 20 kwietnia 2022r. w siedzibie Spółki Komunalnej Dorzecze Białej Sp. z o.o. miało miejsce podpisanie umowy na realizację robót budowlanych dla zadania: Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości Trzemesna, gmina Tuchów. Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje: budowę sieci wodociągowej z rur PE100 RC PN16 o długości 1 145mb, budowę przyłączy wodociągowych z rur PE100 RC SDR11 PN16 o długości 423mb, dostawę, montaż i uruchomienie 2 kpl. dwustopniowych studni redukcyjnych. – Na to przedsięwzięcie spółka wyda ponad 477 tysięcy złotych – podkreśla prezes Wojciech Skruch.
Prace w Joninach
Pod koniec kwietnia została podpisana umowy na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ramach Zadania pn. „Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z przyłączami we wsi Joniny, gmina Ryglice”. Planowane przedsięwzięcie inwestycyjne obejmie swoim zakresem zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w następującym zakresie: budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej z PCV/PE/PP o szacowanej długości ok. 4,6 km, budowę przyłączy kanalizacyjnych z rur PCV/PE/PP o szacowanej długości ok. 1,8 km, budowę sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej z rur PE100 RC SDR17 PN10 o szacowanej długości ok. 1,3 km, dostawę, montaż i uruchomienie 6kpl. sieciowych przepompowni ścieków, dostawę, montaż i uruchomienie 5kpl. przydomowych przepompowni ścieków, budowę sieci wodociągowej z rur PE100 RC PN16 o szacowanej długości ok. 5,2 km, budowę przyłączy wodociągowych z rur PE100 RC SDR11 PN16 o szacowanej długości ok. 2,3 km oraz dostawę, montaż i uruchomienie 2kpl. kontenerowych hydroforni wody. – Inwestycja powinna być zakończona do 30 września 2024 roku. Jej koszt to blisko 8.9 miliona złotych – wylicza prezes Wojciech Skruch.
Kanalizacja w Zabłędzy
Na początku maja 2022 r. w siedzibie Spółki Komunalnej Dorzecze Białej miało miejsce podpisanie umowy na„opracowanie kompletnej, pełnobranżowej dokumentacji projektowej, kosztorysowej i przetargowej dla zadania pn. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w miejscowości Zabłędza, gm. Tuchów”. Planowane przedsięwzięcie inwestycyjne obejmie opracowanie kompletnej, pełnobranżowej dokumentacji projektowej, kosztorysowej i przetargowej w następującym zakresie: długość odcinków sieci grawitacyjno – tłocznych oszacowano na ok. 6,1 km, ilość przepompowni ściekowych – 3 szt. Wykonawca otrzyma stosowne upoważnienie do działania w imieniu Spółki Komunalnej „Dorzecze Białej” sp. z o.o. w tym w szczególności podpisania oświadczenia o dysponowaniu nieruchomościami na cele budowlane czy złożenia wniosku do Starostwa Powiatowego w Tarnowie w celu uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę.
Projekt budowlany zostanie opracowany w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, zasadami wiedzy technicznej i obowiązującymi normami, i zawierać będzie między innymi: projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno – budowlany, projekt techniczny oraz opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty. Dokumentacja, za którą nasza spółka zapłaci blisko dwieście tysięcy złotych ma być gotowa w październiku tego roku. Pozwoli nam to ubiegać się o środki na wykonanie zadania – tłumaczy prezes Wojciech Skruch.
Projekt magistrali
9 maja 2022 r. została podpisana umowa na opracowanie kompletnej, pełnobranżowej dokumentacji projektowej, kosztorysowej i przetargowej dla zadania pn.”Modernizacja magistrali wodociągowej w miejscowości Jodłówka Tuchowska wraz z hydroforniami. Zakres prac projektowych został oszacowany na odcinek o długości ok. 2,7 km oraz dwie (2) hydrofornie wody, przy czym Zamawiający oczekuje, aby projekt modernizacji hydroforni objął jedynie wyposażenie kontenerów. Lokalizacja pozostaje bez zmian. Przed opracowaniem projektu, Wykonawca przygotuje i uzgodni z Zamawiającym koncepcję modernizacji magistrali. Projekt budowlany zostanie opracowany w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Zawierać będzie między innymi: projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno – budowlany, projekt techniczny, opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty. Wartość prac to blisko 98.4 tysiąca złotych.