Druga część uroczystości odbyła się w sali odczytowej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. Rozpoczęło ją archiwalne nagranie, na którym Halina Biernat czyta jeden ze swoich wierszy. Inspiracją do wspomnień o poetce była pełna anegdot i ciekawostek opowieść Marii Dziwiszewskiej.
Helena Biernat (z domu Stefańska), używająca imienia Halina, urodziła się 27 marca 1917 roku w Żywcu. W Brzesku mieszkała 82 lata – od 1939 roku do dnia swojej śmierci, 21 lutego 2021 roku. Do historii miasta przeszła jako aktywna działaczka społeczna, ale przede wszystkim jako poetka, autorka jedenastu tomików wierszy (pierwszy z nich ukazał się dopiero w 1985 roku, kiedy miała … 68 lat). Na jej dorobek składa się ponad tysiąc wierszy (w tym wiele poświęconych Brzesku) i setki autorskich spotkań z dziećmi, młodzieżą i jej rówieśnikami. W 2009 roku otrzymała Medal na Wstędze za Zasługi dla Miasta Brzeska. W 2015 roku w jednym z pomieszczeń Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku została zawieszona tablica informująca o życiu i twórczości poetki, która wcześniej cały swój literacki dorobek przekazała tej placówce.
Pomysłodawcami nadania skwerowi imienia Haliny Biernat byli Barbara Rychlicka i Stanisław Biernat, którzy w maju ubiegłego roku zwrócili się do Rady Miejskiej z prośbą o uhonorowanie w ten sposób swojej mamy. Oni też zasugerowali, aby było to miejsce położone w pobliżu siedziby najbliższej jej sercu biblioteki. W niosek pozytywnie zaopiniował Zarząd Osiedla Stare Miasto oraz radni miejscy, którzy odpowiednią uchwałę w tej sprawie podjęli w lutym tego roku. Czwartkowa uroczystość była pięknym dopełnieniem tej inicjatywy.
Skwer Haliny Biernat znajduje się dokładnie pomiędzy skwerem Jana Burlikowskiego, a ulicą Uczestników Ruchu Oporu, otoczony alejkami prowadzącymi wprost do Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego.