Polskie społeczeństwo starzeje się. Zresztą podobne zjawisko obserwowane jest we wszystkich krajach rozwiniętych. Coraz częściej i głośniej mówi się o potrzebie realizowania tak zwanej polityki senioralnej. Jak to wygląda w Brzesku?
My nie tylko mówimy o potrzebie osób starszych, ale z wielkim rozmachem realizujemy politykę senioralna w naszej gminie. Żyjemy coraz dłużej, spowodowane jest to lepszymi warunkami życia, wzrostem zamożności, lepszą opieka medyczną. Cieszy mnie, że seniorzy nie tylko powinni, ale przede wszystkim chcą być aktywni. Jako samorząd, jako państwo mamy obowiązek stworzyć system tak zwanej polityki senioralnej. Na szczeblu centralnym, takie działania podejmował już przed ponad dekadą, ówczesny minister pracy i polityki socjalnej, Władysław Kosiniak – Kamysz. Seniorzy pracowali przez wiele lat, budowali Polskę, płacili podatki, brali udział w życiu społecznym. Dzisiaj z tych składek pewne wsparcie się im po prostu należy. Wielu z nich ma jednak niewielkie emerytury, dlatego samych, na rekreację, wyjazdy, udział w imprezach, wyjścia do kina czy teatru po prostu nie stać. Obserwuję, że wiele osób starszych nadal chce być aktywna społecznie, dlatego tworzymy warunki, by mogli dać upust swej aktywności.
Dobrze. A gdzie dowody, że tak jest, że to w waszej gminie działa?
Jest ich wiele. Ot chociażby działalność Dziennego Domu Pobytu Senior +, wsparcie finansowe i logistyczne dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy organizowanie wielu imprez o charakterze integracyjnym, spotkań, potańcówek. Na Ranczu Pasja odbyło się spotkanie – Senior Party z udziałem kilkuset osób starszych. W imprezie brali udział także harcerze. Chcemy bowiem uczulić młode pokolenie na problemy osób starszych, ale takie działania maja także charakter integracyjny. To wydarzenia miało na cele wypromowanie także Ogólnopolskiej Karty Seniora. Dzięki tej karcie seniorzy na terenie całego kraju, w tym na terenie naszej gminy, otrzymują szereg zniżek, na wszelkiego rodzaju usługi czy towary.
Jak to w praktyce sprawdza się w gminie Brzesko?
Oprócz zniżek, które oferują podmioty i formy ogólnopolskie, nasi seniorzy mogą skorzystać z takich usług świadczonych także przez firmy działające na terenie naszej gminy. Pod czas imprezy wydaliśmy około czterystu kart. Zgłosiło się już ponad 20 lokalnych przedsiębiorców, oferujących zniżki od 10 nawet do 25 procent. Są to zakłady usługowe, fryzjerskie, sklepy. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi firmami. Mam nadzieję, że ta liczba znacznie wzrośnie. Dodam tylko, ze na terenie kraju jest już ponad trzy tysiące firm, które oferują takie zniżki dla seniorów. Zapraszam i zachęcam firmy z Brzeska i powiatów do uczestnictwa w tym programie. Wracając do Senior Party byłem pod wielkim wrażeniem jak fajnie potrafią bawić się seniorzy. Imprezę prowadzili wodzirejowie, ale zaangażowanie i pomysłowość uczestników była ogromna. Przy okazji mówiliśmy o zagrożeniach, jakie niesie współczesny świat, chociażby o próbach wyłudzenia pieniędzy „metoda na wnuczka”. Jak się zachować w takiej sytuacji, co zrobić – na te pytania odpowiadali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku oraz prezes Fundacji MANKO. W przyszłym roku Senior Party będziemy chcieli powtórzyć. Panie z KGW w Mokrzyskach przygotowały pyszny bigos którym częstowały przybyłych na wydarzenie Seniorów. Udział harcerzy miał charakter integracyjny. Dawniej ludzie spotykali się częściej, przy sianokosach, żniwach, innych pracach polowych, spotykano się na gruncie prywatnym, żyło się na pewno biedniej, ale chyba lepiej. Te relacje sąsiedzkie, rodzinne wyglądały inaczej. Dzisiaj w dobie automatyzacji, cyfryzacji zmieniło się życie. Takie rozmowy międzypokoleniowe są bardzo ważne i myślę, że doskonale wpisaliśmy się zarówno w potrzeby jak i oczekiwania naszych seniorów. Warto korzystać z doświadczeń i życiowej mądrości naszych seniorów.
Darmowe przejazdy dla seniorów, imprezy kulturalno – integracyjne,
Dom Seniora to jedno, ale czy seniorzy mają gdzie po prostu spacerować, bezpiecznie przejść się po mieście?
Zdecydowanie tak. Brzesko to miasto bezpieczne. Od czterech lat podejmujemy także wiele inicjatyw związanych z odnowieniem infrastruktury. Pojawiło się wiele nowych ławeczek, zadbaliśmy o Park Jordanowski, Rynek w Brzesku. Dodam także, że Park pomiędzy ulicą Ogrodową a Osiedlem Jagiełły, będzie gruntownie zmodernizowany. Pojawią się nowe alejki, ławeczki, klomby z kwiatami i to – na co chyba wszyscy seniorzy, ale nie tylko seniorzy czekają – zbudujemy tutaj tężnię solankową. Sam konstrukcja tężni stanie w tym roku, ale inhalacje, z powodów technologicznych, możliwe są tylko od wiosny do później jesieni. Dlatego rozpoczniemy je gdzieś w marcu 2023 roku. Na rewitalizację tej części miasta pozyskaliśmy około 180 tysięcy złotych z funduszy europejskich, pozostałe środki, około sto tysięcy – zabezpieczyliśmy w budżecie gminy Brzesko.