W szpitalu powiatowym w Brzesku zakończono prace modernizacyjne pomieszczeń Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w tym Poradni Dziecięcej oraz kilku gabinetów tak zwanej Poradni Specjalistycznej. Prace prowadzono na pierwszym piętrze budynku. – Na ten cel wydaliśmy blisko 1.8 miliona złotych – mówiła podczas uroczystości oficjalnego poświęcenia i oddania poradni do użytkowania Alicja Syty, dyrektor SP ZOZ w Brzesku. Szefowa szpitala podkreślała, że nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie długa lista „ambasadorów” placówki. W sposób szczególny trzeba wymienić poseł Józefę Szczurek – Żelazko, starostę Andrzeja Potępę, cały Zarząd Powiatu i Radę Powiatu Brzeskiego na czele z przewodniczącym Kazimierzem Brzykiem. Ogromnie cenię sobie także współpracę z burmistrzami i wójtami z naszego powiatu – mówi w rozmowie z naszą redakcją dyrektor Alicja Syty. Ale po kolei.
Dokładnie 27 czerwca 2022 r. miało miejsce uroczyste oddanie zrealizowanej inwestycji z udziałem zaproszonych gości. Wszystkie zrealizowane działania służą zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentom oraz podniesieniu jakości udzielanych świadczeń i możliwości diagnostyczno – leczniczych oferowanych naszym pacjentom.
Sporo pracy
W ramach inwestycji wykonano gruntowną modernizację gabinetów lekarskich i pomieszczeń POZ i Poradni Specjalistycznych, wymienione zostały instalacje, armatura, zmieniono okładziny, wymieniono wyposażenie gabinetów, zakupiono nowoczesny aparat USG oraz niezbędny sprzęt, przeszkolono personel w zakresie komunikacji językiem migowym, Modernizacji poddane zostały również korytarze, poczekalnie oraz drzwi do pomieszczeń. Zainstalowano system kolejkowy wraz z wyświetlaczami przy gabinetach lekarskich oraz elektrozamki do pomieszczeń. Zamontowano również udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym pętle indukcyjne, plan tyflograficzny, linie naprowadzające, punkty wzmożonej uwagi, tabliczki z napisami brajlem, które mają pomóc osobom niepełnosprawnym w samodzielnym poruszaniu się po przychodni – wylicza dyrektor Alicja Syty. Łączny koszt zrealizowanej inwestycji wyniósł blisko 1.8 miliona złotych. Na tę kwotę składa się wkład własny szpitala w wysokości ponad 1.2 miliona złotych oraz dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach projektu Dostępność Plus dla POZ w wysokości 553 931,59 zł przekazanej z Ministerstwa Zdrowia. Realizację zadania wsparli również sponsorzy: Grupa Azoty S.A. z Tarnowa oraz firma GRANIT Sp. z. o.o. z Brzeska, którym serdecznie dziękujemy za przekazane środki na wyposażenie gabinetów – dodaje dyrektor Alicja Syty.
Goście dopisali
W oficjalnym otwarciu uczestniczyli: wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Andrzej Potępa – starosta brzeski, Maciej Podobiński – wicestarosta brzeski, Kazimierz Brzyk – przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego oraz Radni Rady Powiatu, burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak, wójt Szczurowej Zbigniew Moskal, wójt Gnojnika Sławomir Paterek. Wszystkim burmistrzom i wójtom z naszego powiatu serdecznie dziękujemy za ich obecność, wsparcie i pomoc w rozwoju naszego szpitala – podkreśla dyrektor Alicja Syty. W gronie gości widzieliśmy także komendantów policji i straży pożarnej, dyrektora ZOL i Hospicjum w Brzesku. Oczywiście nie zabrakło lekarzy, pielęgniarek oraz pracowników brzeskiego szpitala, bez których – co kilka razy podkreślała dyrektor Alicja Syty – nie byłoby tylu sukcesów.
Podziękowania…
Dyrektor Alicja Syty podkreślała ogromne zaangażowanie poseł Józefy Szczurek – Żelazko, która od wielu lat pełni rolę Ambasadora SP ZOZ w Brzesku. – Jestem jej wdzięczna nie tylko za pomoc w pozyskaniu środków, ale także za wsparcie merytoryczne. Słowa podziękowania kieruję dla wszystkich przybyłych Gości za zaangażowanie i działania na rzecz Szpitala. Oczywiście nie byłoby tych wszystkich inwestycji, gdyby nie ogromne wsparcie, pomoc i zaangażowanie starosty Andrzeja Potępy, wicestarosty Maciej Podobińskiego, całego Zarządu Powiatu Brzeskiego, wszystkich radnych na czele z Kazimierzem Brzykiem – mówiła dyrektor szpitala. Starosta Andrzej Potępa mówił, że dla samorządu powiatowego rozwój szpitala to priorytet. – Dziękuję za wielkie wsparcie ze strony poseł Józefy Szczurek – Żelazko. Za pracę i pomoc w zdobyciu pieniędzy na szpital, ale także na inne zadania, na inne inwestycje realizowane obecnie na terenie powiatu brzeskiego – mówił starosta Potępa. Wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz zapewniał, że dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego służba zdrowia jest „oczkiem w głowie”. Wsparcie ze strony samorządu województwa małopolskiego deklarowała Marta Malec – Lech. Na zakończenie dyrektor Szpitala nawiązując do słów Jonasza Kofty „Żeby się coś zdarzyło, żeby mogło się zdarzyć (…) trzeba marzyć” przedstawiła plany rozwoju szpitala na przyszłość – marzenia szpitala.
Medale od prezydenta
Bardzo ważnym punktem dzisiejszej uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych – Złotego Krzyża Zasługi. Jest to najwyższe odznaczenie, nadawane osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Złoty Krzyż Zasługi za działania podejmowane w związku z pandemią Covid-19 otrzymali: Danuta Pabian – Specjalista ds. Epidemiologii SPZOZ w Brzesku, Danuta Martyna-Łuciów – Kierownik Laboratorium Mikrobiologii i Immunodniagnostyki Chorób Zakaźnych, Elżbieta Adamska – Pielęgniarka oddziałowa oddziału covidowego w okresie jego funkcjonowania w czasie pandemii, Paweł Dobosz – Lekarz Kierujący OAiIT w czasie pandemii oraz Marek Traczyński – Lekarz oddziału covidowego w czasie pandemii. Odznaczenia wręczyli Wicewojewoda Małopolski Pan Ryszard Pagacz oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Pani Marta Malec-Lech, którzy jednocześnie podziękowali wszystkim pracownikom szpitala za ich zaangażowanie i pracę w trudnym czasie pandemii. Serdecznie gratulujemy odznaczonym. W imieniu nagrodzonych podziękowała Danuta Pabian. – To był trudny czas dla naszego personelu. Dzięki Bogu mamy to za sobą, miejmy nadzieję, że wygraliśmy walkę z kornawirusem. To odznaczenie traktujemy jako wyraz sympatii i uznania dla tych wszystkich, którzy walczyli z COVID – 19. Lista tych osób byłaby bardzo długa – mówiłą Danuta Pabian.
(mir)