Rok 2022 dla Powiatu Brzeskiego będzie równie udany, co ten poprzedni. W ciągu najbliższych kilku miesięcy możemy spodziewać się postępów związanych z projektami, które samorząd rozpoczął w ubiegłym roku lub wcześniej. Ale na tym nie koniec, ponieważ Powiat, oprócz tego, że będzie kontynuował współpracę z gminami w zakresie ekologii, bezpieczeństwa czy inwestycji chodnikowych, rozpocznie realizację kolejnych dużych zadań w obszarze infrastruktury drogowej. Strategiczne działania inwestycyjne Powiatu to przede wszystkim skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz sukcesywna realizacja poszczególnych zadań, których najbardziej oczekują nasi mieszkańcy.
INFRASTRUKTURA DROGOWA 2022
Już wczesną wiosną wystartuje drugi etap prac na drogach powiatowych w Jadownikach, Sterkowcu i Borzęcinie. W sumie Powiat wyremontuje na tych odcinkach ponad 10 km za 15 mln złotych, z czego 55% to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dodatkowo w tym roku rozpoczną się trzy kolejne inwestycje dwuletnie. Dwie z nich otrzymały 95-procentowe dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Pierwsza dotyczy 10-kilometrowej trasy Sufczyn – Gwoździec (w miejscowościach Sufczyn, Łysa Góra i Jaworsko). Wartość tego zadania przekracza 9 mln złotych. Druga przebudowa dotyczy drogi powiatowej Wojakowa – Sechana – Ujanowice (w miejscowościach Wojakowa, Drużków Pusty i Dobrociesz). Koszt całkowity zaplanowanych prac to 6,4 mln złotych, a zakres to 4,5 km. Trzecia inwestycja będzie realizowana na trzech odcinkach w miejscowościach Mokrzyska i Bucze i w sumie Powiat wyremontuje 8 km za kwotę sięgającą 6,7 mln złotych.
I w tym roku powstaną w naszym powiecie nowe chodniki. To zadanie samorząd powiatowy realizuje przy współpracy z Gminami. Aktualnie Zarzad Dróg Powiatowych analizuje wnioski złożone przez Gminy dotyczące lokalizacji poszczególnych inwestycji chodnikowych oraz wysokości zaplanowanych środków do wydatkowania. Powiat na ten cel zabezpieczył w budżecie milion złotych.
Współpraca Powiatu Brzeskiego z innymi samorządami funkcjonuje także na linii międzypowiatowej. Niedługo w miejscowości Jasień zamiast problematycznego skrzyżowania na granicy z Jodłówką (gmina Rzezawa, powiat bochenki) powstanie bezpieczne rondo z odcinkami chodnika. Powiat Brzeski, jako inicjator inwestycji, wykonał już pierwsze kroki w stronę realizacji zadania i wypracowania zasad współfinansowania. Podczas konsultacji z partnerami inwestycji koszt całkowity określono na 1,2 mln złotych, w tym: udział Powiatu Brzeskiego: 400 tys. złotych, udział Powiatu Bocheńskiego 200 tys. złotych, udział Gminy Rzezawa 200 tys. złotych i udział Gminy Brzesko 400 tys. złotych.
INWESTUJEMY W EDUKACJĘ PONADPOSTAWOWĄ 2022
W obszarze edukacji ponadpodstawowej Powiat realizuje m.in. unijne projekty kilkuletnie, wspierające zarówno kształcenie zawodowe, jak i ogólnokształcące. Do końca 2023 roku w szkołach technicznych działać będzie wyróżniony w plebiscycie „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” projekt „Fachowcy w swojej branży”, którego wartość przekracza 4 mln, a dofinansowanie to ponad 3,6 mln złotych. Głównym założeniem projektu jest rozwój praktycznego kształcenia uczniów i podniesienie kwalifikacji nauczycieli klas technicznych. Oprócz tego w szkołach działa „Małopolska Chmura Edukacyjna” oraz „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.
Obok projektów unijnych wdrażane są formy wsparcia w ramach programów rządowych. W tym roku startuje zadanie „Za Życiem” obejmujące działania z zakresu wczesnego wspomagania dziecka, w tym np. organizacja dodatkowych usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów. W powiecie brzeskim funkcję wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego pełnić będzie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Złotej. Projekt zaplanowano na najbliższe cztery lata.
Powiat Brzeski zarezerwował ponadto w tegorocznym budżecie środki na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały ćwiczeniowe dla uczniów specjalnych szkół podstawowych w SOSW w Złotej oraz MOS w Łysej Górze. Dodatkowe, bardzo zaawansowane, wyposażenie otrzyma również Liceum Kopernika w Brzesku. W ramach projektu „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny. Cyfryzacja szkół i placówek oświatowych – Grant nr 2” LO, jako szkoła modelowa, przejdzie transformację cyfrową, aby wdrożyć nowoczesną metodę „uczenia się przez doświadczenie” opartą na modelu STEAM (z ang. Science, Technologies, Engineering, Arts, Mathematics) w codziennej dydaktyce.
Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego przy współpracy z bibliotekami z naszego powiatu z powodzeniem realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Działanie ma poprawić sytuację czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, naukowego i kulturalnego.
Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i teraz w szkołach powiatu brzeskiego funkcjonować będzie doradztwo metodyczne, którego celem jest doskonalenie zawodowe nauczycieli. Na ten projekt Powiat otrzymał dotację w wysokości 250 tys. złotych. Zadania doradcy metodycznego będą powierzane przez kuratora oświaty w porozumieniu z dyrektorem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (znajdującego się w strukturze Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku) i dyrektorem szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. Swoje zadania nauczyciel – doradca będzie wykonywał na podstawie dodatkowej umowy o pracę.
Na rok 2022 Powiat Brzeski zaplanował również remonty i zakup wyposażenia na potrzeby czterech nowych pracowni: fryzjerskiej i pracowni robotyki w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku oraz językowej i biologiczno-chemicznej w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. W sumie koszty prac sięgną 670 tys. złotych.
DOTACJE 2022
Współpraca samorządu powiatowego z organizacjami pozarządowymi od lat układa się znakomicie. Powiatowy konkurs ofert na realizację zadań publicznych, który adresowany jest do stowarzyszeń, choć chwilowo zakłócony przez epidemię koronawirusa, szybko odzyskuje popularność. Wsparcie i zaangażowanie Powiatu w działalność lokalnych NGO ma swoje odzwierciedlenie w kolejnych kwotach dotacji, jakie Powiat rezerwuje w budżecie oraz w rosnącej liczbie złożonych ofert.
W tym roku Zarząd Powiatu Brzeskiego przeznaczy na realizację zadań publicznych 200 tys. złotych. Tradycyjnie organizacje pozarządowe oraz inne podmioty, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, mogą starać się o dofinansowanie, składając oferty w następujących zakresach: 1) ochrony i promocji zdrowia, 2) kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; 3) wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, 4) ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Nabór wniosków już się rozpoczął i potrwa do 15 lutego włącznie.
Oprócz dotacji dla NGO Zarząd Powiatu Brzeskiego co rok wspiera gminne spółki wodne z naszego terenu oraz udziela pomocy finansowej na transport i unieszkodliwianie odpadów azbestowych pochodzących z terenu siedmiu gmin powiatu brzeskiego. Dodatkowo rezerwuje środki na dotacje dla Ochotniczych Straży Pożarnych, przyczyniając się do poprawy gotowości bojowej Strażaków Ochotników i tym samym bezpieczeństwa mieszkańców.