Rok 2025 dla Powiatu Brzeskiego rozpoczął się pracowicie. Warunki atmosferyczne pozwalają na kontynuację projektów drogowych, które samorząd rozpoczął w ubiegłym roku. Trwają prace przy budowie chodników w Borzęcinie, Szczepanowie, Jasieniu i Biesiadkach oraz wkrótce zakończą się prace na trasie Jadowniki – Porąbka Uszewska. Szykują się także duże zmiany w brzeskiej lecznicy – trwa kompletna modernizacja SOR-u, oddziału Urologii oraz fragmentu oddziału Ginekologii. Samorząd inwestuje również w sektor edukacji ponadpodstawowej, co przekłada się na dobre wyniki szkół średnich, które corocznie otrzymują certyfikaty jakości w ogólnopolskim rankingu „Perspektywy”.
KILOMETRY NOWYCH CHODNIKÓW I ZMODERNIZOWANYCH DRÓG POWIATOWYCH
Pierwsze inwestycje drogowe zaplanowane przez Powiat Brzeski na ten rok już się rozpoczęły. Pogoda sprzyja, więc ruszyła budowa kolejnych chodników w ramach 15-milionowego dofinansowania z Programu Polski Ład. W 2025 roku pula dotacji to prawie 7 milionów złotych. Dzięki tym środkom wkrótce powstanie ponad 3,7 km nowych chodników. Prace rozpoczęły się w Biesiadkach, Szczepanowie, Borzęcinie i w Jasieniu, a oprócz tego Powiat wybuduje ciągi piesze w takich miejscowościach jak: Iwkowa Nagórze, Maszkienice, ul. Kopernika w Brzesku, Poręba Spytkowska i Strzelce Wielkie.
Wkrótce zakończy się inwestycja na drodze powiatowej Jadowniki – Porąbka Uszewska. Aktualnie do wykonania pozostały drobne wykończenia bitumiczne przy zjazdach na prywatne posesje oraz montaż barier, oznakowania pionowego i malowanie oznakowania poziomego. W roku 2024 wartość robót na trasie liczącej ponad 4,7 km przekroczyła 2,3 mln. Jednak całkowite koszty tej przebudowy sięgną ponad 5,8 mln złotych. W tym roku Powiat otrzyma na to zadanie dotację na poziomie około 2,8 mln złotych oraz 670 tys. z budżetu Gminy Dębno.
Na ostatniej prostej jest także inwestycja związana z powstającym Centrum Bezpieczeństwa. Nowy układ komunikacyjny oraz dodatkowy parking w sąsiedztwie szpitala powiatowego i przyszłej Komendy Policji już funkcjonują. Pozostały drobne prace bitumiczne na drogach dojazdowych oraz oznakowanie. Całkowity koszt zadania, którego pierwszy etap rozpoczął się w 2023 roku, sięgnął ponad 9 mln złotych. Powiat Brzeski pozyskał na ten cel niemal stuprocentowe dofinansowanie z Programu Polski Ład.
W najbliższych planach inwestycyjnych Powiatu jest gruntowna modernizacja drogi powiatowej Zaborów – Bielcza – Wola Dębińska w miejscowościach Zaborów, Dołęga i Borzęcin. Koszty remontu 5,4-kilometrowego odcinka oszacowano na 10 mln złotych. Powiat Brzeski pozyskał na to zadanie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, które pokryje 50% kosztów, natomiast drugie 50% zostanie sfinansowane ze środków własnych Powiatu i Gmin. Jeszcze w tym kwartale możemy spodziewać się rozstrzygnięcia postępowania przetargowego, natomiast harmonogram prac w terenie został rozpisany na dwa lata 2025-2026.
ROZWÓJ EDUKACJI
W szkołach i placówkach edukacyjnych powiatu brzeskiego wraz z nowym rokiem szkolnym wystartowały unijne i krajowe projekty wspierające rozwój kwalifikacji i umiejętności oraz unowocześniające zaplecze dydaktyczne i techniczne jednostek.
Kolejna edycja sprawdzonego działania pn. „Fachowcy w swojej branży” już angażuje uczniów i nauczycieli szkół technicznych i branżowych. Projekt umożliwia dostosowanie kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, ułatwi przechodzenie z etapu nauki do etapu zatrudnienia poprzez praktykę zawodu realizowaną we współpracy z pracodawcami. Dodatkowo w ramach zadania zaplanowano doposażenie w sumie 7 pracowni przedmiotowych i gabinetu doradcy zawodowego. Projekt obejmuje najbliższe cztery lata szkolne, a jego całkowita wartość przekracza 5,2 mln złotych.
Powiat otrzymał także dofinansowanie na działanie, które w nieco inny sposób wspiera rozwój zawodowy uczniów. Adresatami „Zawodowej Małopolski” są wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze. Głównym celem zadania jest wyposażenie młodzieży w kompetencje edukacyjno-społeczne wspierające ich integrację i przejście do nauki (kontynuacji nauki) w szkołach ogólnodostępnych, m.in. poprzez udział: we wsparciu psychologiczno-pedagogicznym, zajęciach z doradztwa edukacyjno-zawodowego, kursach branżowych, zajęciach i treningach integracyjnych.
Samorząd zadbał również o wsparcie i podnoszenie kwalifikacji kadry pedagogicznej. Realizatorem projektów skierowanych do nauczycieli jest Powiatowe Centrum Edukacji w Brzesku, a wśród nich: „Doradztwo metodyczne”, „Iwkowska EduWizja – indywidualizm, empatia, wykształcenie” i „Dostępne i przyjazne szkoły – edukacja włączająca w brzeskich szkołach podstawowych” (realizacja przy współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną).
BCU – naukowy krok w przyszłość
Trwa kompletowanie dokumentacji przetargowej na budowę Branżowego Centrum Umiejętności w Brzesku. Ta innowacyjna placówka edukacyjna, której celem jest kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie mechatroniki, stanie w sąsiedztwie Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku. Szkoły, która w tym roku zdobyła złotą odznakę jakości i znalazła się w pierwszej setce najlepszych szkół technicznych w Polsce. BCU odpowie na potrzeby dynamicznie rozwijającego się sektora technologicznego i przemysłowego w Polsce. Dzięki 16-milionowemu dofinansowaniu z KPO, które udało się pozyskać w wyniku starannego przygotowania wniosku oraz współpracy z licznymi partnerami, w powiecie brzeskim powstanie placówka naukowa na miarę XXI wieku. Całkowity koszt inwestycji to prawie 19,5 mln złotych.
Inwestowanie z infrastrukturę szkolną
Powiat Brzeski stara się o pozyskanie środków zewnętrznych na gruntowny remont i poprawę energetyczną budynku Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika i Technikum im. J. Piłsudskiego w Brzesku. Inwestycja miałaby obejmować w szczególności: docieplenie ścian zewnętrznych powyżej i poniżej gruntu, docieplenie stropów nad ostatnią kondygnacją, docieplenie i wymianę pokrycia dachowego, częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także wymianę instalacji centralnego ogrzewania, modernizację wewnętrznej instalacji CO i kotłowni gazowej wraz z instalacją gazową oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne. Audyt energetyczny oszacował zakres prac na blisko 13 mln złotych. W budżecie Powiatu na 2025 rok zarezerwowano na powyższy cel 15 mln złotych. Kwota dofinansowania, o jaką stara się samorząd powiatowy to 12,5 mln złotych. Niezależnie od tego Powiat zaplanował w tym roku sfinansowanie ze środków własnych modernizacji źródła ciepła w budynku szkoły i przejście na ciepło systemowe pochodzące z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Brzesku.
MILIONOWE PRACE MODERNIZACYJNE W BRZESKIM SZPITALU
Celem wszystkich inwestycji brzeskiej lecznicy jest przede wszystkim podnoszenie bezpieczeństwa i jakości oferowanych usług. Od jesieni trwa tutaj kompleksowa modernizacja SOR-u, oddziału Urologii oraz fragmentu oddziału Ginekologii.
Od listopada trwają prace remontowe w szpitalnym oddziale ratunkowym brzeskiej placówki. Środki na ten cel w kwocie 12,5 miliona złotych zostały pozyskanie w 2023 r. z Funduszu Medycznego. Warto zaznaczyć, że było to pierwsze w historii szpitala tak duże jednorazowe dofinansowanie. Pozyskane pieniądze zostały przeznaczone na modernizację, przebudowę i doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego, w tym pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR. Został zakupiony już niezbędny sprzęt medyczny wykorzystywany w codziennej pracy w SOR. Są to m.in. 4 aparaty USG, cyfrowy aparat RTG, zestaw gastroskopowy, aparaty do znieczulania, kardiomonitory, aparaty EKG, defibrylatory, aparaty do hemofiltracji, stoły i wózki zabiegowe. Dzięki tym inwestycjom pacjenci odczują znaczną poprawę warunków leczenia, dostępności i jakości udzielanych świadczeń, a także poprawią się warunki pracy personelu medycznego. Całkowity koszt tego zadania to ponad 15 milionów złotych.
Równoległe z modernizacją SOR-u prowadzone są działania związane z kompleksową modernizacją oddziału Urologii oraz fragmentu oddziału Ginekologii polegającą na dostosowaniu pomieszczeń do obowiązujących przepisów prawa, BHP, sanepid, zwiększeniu komfortu pobytu pacjentów i pracy pracowników oraz zwiększeniu ilości pomieszczeń sanitarnych. Opracowywany projekt zakłada kompleksowy remont i modernizację pomieszczeń oddziału, przebudowę sal chorych, dodatkowe węzły sanitarne oraz zakup nowego sprzętu i aparatury medycznej. Szacowany koszt inwestycji to ok. 3,5 miliona złotych.
Złożone wnioski
Władze Powiatu oraz dyrekcja szpitala w Brzesku starają się aktywnie wykorzystywać wszelkie szanse w zakresie pozyskiwania środków oraz angażować środki własne. Aktualnie zostało złożonych kilka wniosków oczekujących na ocenę. Pierwszy z nich dotyczy wsparcia pielęgniarskiej opieki długoterminowej w SPZOZ w Brzesku i związany jest z zakupem sprzętu potrzebnego w opiece długoterminowej w środowisku domowym. W planach jest zakup m.in. samochodu dostosowanego do transportu osób niepełnosprawnych. Wartość projektu to ponad 770 tysięcy złotych. Dwa kolejne wnioski dotyczą wsparcia Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej oraz związanego z tym zakupu sprzętu medycznego na potrzeby Poradni Specjalistycznych. Wartość obu projektów to ponad 3,5 miliona złotych.
Kolejne wnioski to dwa ogromne przedsięwzięcia dla brzeskiej lecznicy. Mowa o przekształceniu Traktu Porodowego w Blok Uroonkoginekologiczny wraz z zakupem wyposażenia dla Bloku Operacyjnego i komórek współpracujących oraz budowa Centrum Zdrowia Psychicznego w SPZOZ w Brzesku. Szacowana wartość tych dwóch projektów to aż 41 milionów złotych!
Jak mówi Starosta Brzeski Pan Andrzej Potępa – Ogromnie cieszą tak liczne i dobre zmiany w naszym szpitalu. Powiat stara się wspomagać i dofinansowywać kolejne inwestycje w tej placówce oraz dbać o infrastrukturę terenów przylegających, jak chociażby nowy zespół parkingowy, który został oddany do użytku kilka tygodni temu.
Profesjonalna kadra, szeroka oferta usług medycznych, nowoczesny sprzęt oraz wyremontowany budynek są atutami każdej placówki medycznej i brzeska lecznica stara się sprostać tym oczekiwaniom. Wielomilionowe inwestycje w brzeskim szpitalu to dowód na sprawne zarządzanie placówką, ale również wynik odpowiedzialnej polityki samorządu powiatowego, dla którego służba zdrowia jest priorytetem.
WSPARCIE DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
Współpraca Powiatu Brzeskiego z organizacjami pozarządowymi od lat układa się znakomicie. Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych nie traci swojej popularności. Wsparcie i zaangażowanie Powiatu w działalność lokalnych NGO ma swoje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie złożonych ofert oraz kolejnych kwotach dotacji, jakie Powiat rezerwuje w budżecie. W tym roku pula funduszy wynosi 300 tysięcy złotych. Nabór trwa.
Powiat Brzeski od 2007 roku ogłasza konkursy ofert dla organizacji pozarządowych. Zainteresowanie tą formą wsparcia z roku na rok jest coraz bardziej zauważalne, a przez ostatnie kilkanaście lat samorząd przekazał na ten cel kilka milionów złotych.
W zeszłym roku w ramach ogłoszonego konkursu wpłynęło aż 79 ofert w czterech zakresach tematycznych: ochrona i promocja zdrowia, kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej oraz ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego. Zeszłoroczny konkurs tylko potwierdził rosnącą aktywność społeczną mieszkańców. Złożone oferty zostały przygotowane profesjonalnie i solidnie, a same projekty są oryginalne, ambitne i bardzo potrzebne. Z uwagi na tą pozytywną tendencję Powiat z roku na rok zwiększa pulę środków. Ta forma wsparcia nie tylko wpływa na podnoszenie zaangażowania w życie społeczne, ale skutkuje bardzo różnorodnym kalendarzem wydarzeń – od meczy piłkarskich, po koncerty, zajęcia artystyczne, aż do bezpłatnych badań profilaktycznych i konferencji naukowych. W praktyce prawie w każdej miejscowości powiatu brzeskiego przez cały rok odbywają się eventy adresowane do naszych mieszkańców.