W tym roku przypada jubileusz 40-lecia brzeskiego Szpitala, który dokładnie 14 marca 1983 r. rozpoczął swoją działalność w aktualnym budynku przy ulicy Kościuszki 68. Od 1983 roku do dnia dzisiejszego Szpital w Brzesku przeszedł długą drogę. Dzięki profesjonalnej kadrze, realizowanym projektom modernizacyjnym i rozwojowym jest obecnie istotnym elementem systemu ochrony zdrowia regionu, stanowiąc ważny punkt na medycznej mapie Małopolski.
Na przestrzeni wieków
Jak podają najstarsze opracowania, początki brzeskiej lecznicy sięgają 1440 r., a jej fundatorem był arcybiskup lwowski Grzegorz z Sanoka. W 1505 r. Jan Melsztyński oraz jego matka, ufundowali w Brzesku kościół i szpital dla ubogich, kalek i pielgrzymów. Pieczę nad szpitalem oraz kościołem sprawował proboszcz parafii św. Jakuba. Szpital znajdował się z tyłu kościoła szpitalnego pod wezwaniem św. Ducha, ale w czasie najazdu szwedzkiego spłonął i do 1678 r. nie został w całości odbudowany. Od tego momentu występują luki w kronikach i dokładne losy szpitala dla ubogich i kalek nie są znane. 30 lipca 1898 r. Rada Gminna rozpatrywała sprawę budowy szpitala powiatowego – nawiązując do uchwały Rady Powiatowej w Brzesku z 9 lutego 1898 r. w sprawie budowy szpitala z okazji 50 rocznicy panowania Cesarza Franciszka I, którego imię miał otrzymać szpital. Jednak w roku 1898 odstąpiono do tej decyzji na rzecz budowy domu dla ubogich, który pełnił funkcję szpitala do czasu pożaru w 1904 r. W 1914 r. powstał obiekt murowany przy obecnej ulicy Czarnowiejskiej przeznaczony na pomieszczenia szpitala. Budynek ten istnieje do dnia dzisiejszego. Nie pełnił on nigdy roli szpitala, gdyż był to raczej dom pomocy dla osób ubogich i bezdomnych.
Początki obecnego szpitala sięgają 1943 roku – szpital mieścił się w budynku łaźni miejskiej. W okresie okupacji przy Browarze Okocim funkcjonował również mały prywatny szpital zakładowy. W 1945 r. szpital z łaźni został przeniesiony do budynku Gimnazjum i Liceum przy ul. Kościuszki 33, nazywany potocznie „starym szpitalem”. W szpitalu funkcjonował oddział chorób wewnętrznych, chirurgiczny, dziecięcy, ginekologiczno-położniczy z oddziałem noworodkowym i oddział gruźliczy. W 1948 r. nadano szpitalowi imię Ludwika Rydygiera. W latach 70. XX w. budynek „starego szpitala” przeszedł gruntowny remont i funkcjonował pod tym adresem aż do 1983 r. Po remoncie opuszczonego budynku „starego szpitala” uruchomiono w nim dwa oddziały Chorób Płuc, które funkcjonowały do 2009 r. Aktualnie w tym budynku mieści się Powiatowy Publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz Hospicjum.
Nowy budynek – nowy Szpital
14 marca 1983 r. rozpoczęła się nowa era w dziejach brzeskiego szpitala. W „nowym szpitalu” na powierzchni ok. 15 000 m² uruchomiono oddział chorób wewnętrznych z intensywną terapią, oddział dziecięcy, oddział chirurgii ogólnej, oddział ginekologiczno-położniczy z oddziałem noworodkowym, z ogólną liczbą 355 łóżek oraz Dział Pomocy Doraźnej, Przychodnię Rejonową i poradnie specjalistyczne. W tym samym roku działalność rozszerzono o oddział urologii posiadający 40 łóżek i własną salę operacyjną, a następnie o oddział rehabilitacyjny z 38 łóżkami. Nowy obiekt szpitalny został wybudowany kosztem ponad 100 mln złotych. Z chwilą otwarcia placówka zatrudniała 680 osób i była wyposażona w najnowocześniejszą aparaturę medyczną. W szczytowym momencie w latach 1984-1989, decyzją Wojewody Tarnowskiego baza łóżkowa szpitala została zwiększona do 542 łóżek, przejmując na okres 6 lat pacjentów remontowanego oddziału chirurgicznego i ginekologiczno-położniczego szpitala w Bochni.
Na przestrzeni lat brzeski szpital systematycznie poszerzał swoją ofertę udzielanych świadczeń poprzez uruchamianie nowych oddziałów, ośrodków i poradni. Ważnym wydarzeniem w życiu placówki było utworzenie w 2002 r. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wyposażonego w specjalistyczny sprzęt medyczny umożliwiający szybką i profesjonalną pomoc medyczną w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia pacjentów. W 2008 r. uruchomiono Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a w 2010 r. ze „starego szpitala” przeniesiono tutaj Oddział Chorób Płuc.
Rozwój działalności
SPZOZ w Brzesku systematycznie uruchamiał nowe zakresy świadczeń, m. in. gabinet pielęgniarskiej opieki długoterminowej, poradnie leczenia uzależnień i współuzależnienia oraz oddział dzienny leczenia uzależnień od alkoholu, poradnię okulistyczną dla dzieci, poradnię leczenia zeza, zespół leczenia środowiskowego w ramach świadczeń psychiatrycznych, poradnię chirurgii urazowo-ortopedycznej, poradnię onkologiczną, poradnię kardiologiczną dla dzieci czy dzienne ośrodki rehabilitacji, rehabilitacji dla dzieci i rehabilitacji kardiologicznej. Powstawały również nowe pododdziały – pododdział kardiologiczny, geriatryczny czy chirurgii urazowo-ortopedycznej, który następnie przekształcił się w sprawny i cieszący się uznaniem pacjentów oddzielny Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Obecnie wizytówką naszego Szpitala jest m.in. zespół doskonałych ortopedów i wykonywane przez nich operacje endoprotezoplastyki stawów biodrowych i kolanowych z wykorzystaniem nowatorskich rozwiązań i materiałów, artroskopie stawu barkowego i unikatowe zabiegi z zakresu chirurgii ręki.
Brzeska lecznica w swojej ofercie posiada bardzo szeroki wachlarz zabiegów operacyjnych, jednocześnie nieustannie poszerzając zakres działalności o nowe zabiegi i metody z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury medycznej. Przykładem takich zabiegów wykonywanych przez brzeskich chirurgów są operacje laparoskopowe z wykorzystaniem techniki obrazowania fluorescencyjnego, operacje tarczycy przy użyciu neuromonitoringu czy urologiczne zabiegi RIRS z wykorzystaniem generatora wiązki laserowej do rozkruszania kamieni w drogach moczowych. Szpital kładzie nacisk na świadczenia poprawiające komfort życia pacjentów, dlatego od lat stawia na rehabilitację, zarówno stacjonarną, w ośrodkach dziennych jak również w dziale usprawniania leczniczego, gdzie pacjenci pod okiem specjalistów wracają do sprawności. Szpital realizował i nadal realizuje szereg programów profilaktycznych, których celem jest wykrywanie groźnych chorób we wczesnym stadium. Wśród realizowanych programów znajduje się profilaktyka 40 plus, raka piersi, raka szyjki macicy, raka jelita grubego, chorób układu krążenia i gruźlicy.
W okresie pandemii Covid-19 szpital mimo wielu problemów i niedogodności, działał w sposób nieprzerwany. Choć personel stanął przed ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, udało się przystosować i funkcjonować w warunkach pandemicznych, uruchamiając jednocześnie łóżka covidowe dla pacjentów w stanie zagrożenia życia. W szczytowym momencie pandemii szpital uruchomił aż 116 łóżek covidowych, które rozlokowane były w pomieszczeniach SOR, Oddziału Chorób Płuc, Oddziału Chorób Wewnętrznych oraz Oddziału Urologii. Było to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne, które wymagało zaangażowania znacznych środków, sprzętu i personelu. Szpital otrzymał w tym czasie duże wsparcie rzeczowe i finansowe z instytucji zewnętrznych, od władz rządowych i samorządowych, a także od mieszkańców i przedsiębiorców z terenu powiatu brzeskiego. Pozwoliło to na bieżące zakupy sprzętu, środków ochrony indywidualnej oraz środków dezynfekcyjnych i aparatury medycznej.
Ostatnie dziesięć lat działalności szpitala to kontynuacja wielu ważnych inwestycji, prac modernizacyjnych i podnoszenia jakości udzielanych świadczeń. Placówka cały czas poszerza grono doświadczonych specjalistów, skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne na nowe projekty i korzysta z funduszy unijnych. Nieocenioną pomocą i wsparciem w pozyskiwaniu środków finansowych dla szpitala służy Pani Poseł na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko, która przez 20 lat była jego dyrektorem i nadal nie są jej obojętne sprawy brzeskiej lecznicy. Szpital sukcesywnie doposaża swoje pracownie w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, m.in. w aparaty do badań mikrobiologicznych, skaningowy oftalmoskop laserowy do badań wzroku, bodypletyzmograf do diagnostyki płuc, wideobronchoskop, respiratory, aparaty USG, tomograf komputerowy, cyfrowy aparat RTG, laparoskopy, cystoskopy i kardiomonitory. Brzeska lecznica od wielu lat inwestuje w infrastrukturę teleinformatyczną, służącą do obsługi pacjentów i sprawnego udzielania świadczeń, zgodnie z ogólnopolskimi wytycznymi. Dzięki takim zmianom pacjenci są obsługiwani bardziej efektywnie i bezpieczniej, mając równocześnie lepszy dostęp do swoich danych medycznych.
W ostatnich latach wykonano gruntowną modernizację bloku operacyjnego, uruchomiono nowoczesną i zautomatyzowaną centralną sterylizatornię, uruchomiono nową pracownię TK wyposażoną w nowoczesny tomograf, przeprowadzono remont oddziału ortopedycznego, chorób wewnętrznych, działu usprawniania leczniczego, pomieszczeń poradni specjalistycznych na drugim piętrze, modernizację pomieszczeń i gabinetów POZ, poradni dziecięcej, przeorganizowano system rejestracji do poradni, wykonano nowe szatnie dla pracowników, wymieniono windy, instalacje wewnętrzne i zewnętrzne szpitala, rozbudowano instalację gazów medycznych.
Nasza placówka nieustannie się rozwija, zatrudniamy wyspecjalizowany personel, poprawiamy infrastrukturę i uzupełniamy sprzęt diagnostyczny. Najważniejszym zadaniem niezmiennie pozostaje poprawa warunków leczenia, dostępności i jakości udzielanych świadczeń – podkreśla Dyrektor SPZOZ w Brzesku, Pani Alicja Syty. Jak zaznacza Dyrektor szpitala, celem wszystkich podejmowanych przez placówkę działań jest poprawa warunków leczenia pacjentów, a także komfort pracy lekarzy, pielęgniarek, całego personelu medycznego oraz pozostałych pracowników szpitala. Nie zwalniamy tempa, w planach są kolejne remonty i uruchamianie nowych zakresów udzielanych świadczeń. W ostatnim czasie pozyskaliśmy środki na modernizację Oddziału Chirurgii i Chirurgii Onkologicznej, a sam remont rusza już niebawem. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku pacjenci chirurgiczni będą hospitalizowani w nowych, wyremontowanych salach, co znacznie zwiększy nie tylko komfort ich pobytu, ale także poprawi warunki pracy personelu medycznego – dodaje Pani Dyrektor.
Szpital w liczbach
Misją szpitala od lat niezmiennie pozostaje ratowanie i przywracanie zdrowia oraz niesienie ulgi w cierpieniu. Dziś Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku to 228 łóżek szpitalnych w jedenastu oddziałach, w których rocznie leczy się ponad 11 tys. pacjentów, w tym 4 oddziały zabiegowe i 5 oddziałów zachowawczych, w tym Szpitalny Oddział Ratunkowy udzielający ponad 12 tys. porad rocznie, a także 4 Zespoły Ratownictwa Medycznego, w tym 2 w Brzesku i po jednym w podstacji w Czchowie i Szczurowej, które zapewniają pierwszą pomoc i transport do szpitala dla mieszkańców powiatu i okolic. To również świadczenia ambulatoryjne udzielane w ramach POZ w Brzesku oraz w ośrodkach zdrowia w Uszwi, w Jadownikach i w Woli Dębińskiej, jak również nocna i świąteczna opieka całodobowa i 32 poradnie specjalistyczne, które w samym tylko 2022 roku udzieliły łącznie ponad 220 tys. porad. Nie można również zapomnieć o pracowniach diagnostycznych, gdzie wykonuje się endoskopie przewodu pokarmowego, zdjęcia TK i RTG, mammografie, densytometrie, badania spirometryczne, badania usg, a także setki tysięcy badań laboratoryjnych. To łącznie prawie 1000 osób załogi szpitala, która codziennie wykonuje swoje obowiązki mając na względzie troskę o dobro i bezpieczeństwo pacjentów korzystających z usług medycznych w placówce.
Na przestrzeni 40 lat brzeski szpital przeszedł ogromne zmiany. Jest to przede wszystkim zasługa lekarzy, pielęgniarek, pracowników medycznych i niemedycznych szpitala i kolejnych dyrektorów, którzy stawiali na rozwój i budowanie wysokiej jakości udzielanych świadczeń. Jubileusz to czas posumowań i okazja do podziękowań. Szpital to przede wszystkim ludzie, którzy niosą pomoc i ratunek potrzebującym. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim byłym i obecnym Pracownikom szpitala za ich wysiłek i zaangażowanie – mówi Dyrektor Alicja Syty. Słowa podziękowania kieruję także do Samorządu Powiatu Brzeskiego na czele ze Starostą Brzeskim Panem Andrzejem Potępą i dwóch poprzednich włodarzy Powiatu, do Parlamentarzystów, a w szczególności do Pani Poseł Józefy Szczurek – Żelazko, do Samorządu Wojewódzkiego oraz władz gmin powiatu brzeskiego – dodaje Dyrektor Szpitala.
Zbliżające się obchody jubileuszu 40-lecia szpitala będą okazją do podsumowań, zaprezentowania potencjału placówki, dalszych planów rozwoju oraz podziękowań dla wszystkich tych, którzy przez minione cztery dekady mieli swój udział w budowaniu jakości brzeskiej lecznicy. Z tej okazji Dyrekcja SPZOZ w Brzesku przygotowała uroczyste obchody jubileuszu połączone z interdyscyplinarną naukową konferencją medyczną.