Podczas dwóch głosowań, nad udzieleniem absolutorium oraz wotum zaufania, Radni Gminy Dębno bardzo pozytywnie ocenili pracę wójta. – Bardzo cieszy mnie podjęcie obydwu uchwał. To dowód uznania dla pracy nie tylko mojej, ale całego zespołu, którym jako wójt kieruję. Jest to także dowód na to, że współpraca w samorządzie układa się bardzo dobrze. Nawet jeśli czasem mamy inne zdanie na jakiś temat, to potrafimy znaleźć kompromis – mówi wójt Wiesław Kozłowski.
Podczas sesji absolutoryjnej Wójt przedstawił także Raport o Stanie Gminy Dębno za rok 2021. Pomimo pandemii był to okres w którym wykonano wiele ważnych inwestycji oraz pozyskano sporo środków zewnętrznych. Po wysłuchaniu Pana Wójta odbyło się głosowanie, w którym wszyscy Radni jednogłośnie udzielili Wójtowi Gminy wotum zaufania. W dalszej części obrad rozpatrzone zostało i zatwierdzone sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Dębno za rok 2021. Przestawiona została również opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2021 rok wraz z informacją o stanie mienia Gminy Dębno. Następnie Komisja Rewizyjna Rady Gminy Dębno przedstawiła wniosek i opinię w sprawie absolutorium dla Wójta z tytułu wykonania budżetu Gminy Dębno za rok 2021. Radni Gminy Dębno jednogłośnie udzielili Wójtowi Gminy Dębno – Wiesławowi Kozłowskiemu absolutorium z wykonania budżetu za 2021 rok. Słowa podziękowania kieruję do wszystkich radnych, mojego zastępcy Jacka Szklarza, pani skarbnik Barbary Armatys, wszystkich pracowników urzędu, a w szczególności kierowników poszczególnych jednostek, pracowników GOPSu, ZUKu, strażaków, Kół Gospodyń Wiejskich, klubów sportowych, szkół, przedszkoli i dyrektorów placówek oświatowych oraz dyrektora DCK – mówił w trakcie sesji Wójt Kozłowski. Jednogłośne absolutorium świadczy, że wszyscy Radni obdarzyli Wójta Gminy Dębno ogromnym zaufaniem.
Skąd pieniądze?
W ubiegłym roku gmina pozyskała rekordowe środki. Dotacja goniła kolejną dotację. Gmina Dębno jest liderem w pozyskaniu środków krajowych i unijnych. Tylko w tym roku, dzięki doskonale przygotowanym wnioskom, udało się pozyskać kilkanaście milionów złotych. Warto wspomnieć na co i jakie środki wpłynęły dzięki temu na konto samorządu. Z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie na przebudowę przejścia dla pieszych w miejscowości Jaworsko, przy budynku szkoły. Kwota dotacji: 200 tysięcy złotych. Z Zarządu Województwa Małopolskiego na remont dróg transportu rolnego – 160 tysięcy złotych. Z Kancelarii Premiera Rady Ministrów – z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kwota 1,27 miliona złotych. Od Wojewody Małopolskiego z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – dotacja: 321 623,00 zł. Z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego Gmina Dębno otrzymała pieniądze na remont remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Maszkienicach – dotacja 40 tysięcy złotych. Z Ministerstwa Pracy program MALUCH + na żłobek w Sufczynie – dotacja: 441 980,56 złotych. Z Kancelarii Premiera pieniądze na dwa zadania z Polskiego Ładu. Mowa o budowie mostu w Woli Dębińskiej – dotacja 4.655 miliona złotych oraz remoncie oczyszczalni ścieków i budowie sieci kanalizacji sanitarnej w Maszkienicach – dotacja blisko pięć milionów złotych. Z kancelarii Premiera RP na wodociągi i zapotrzebowanie w wodę – dotacja: 300 tysięcy złotych. Z Ministerstwa Cyfryzacji na cyfryzację gminy – dotacja: 442 530 złotych. Kancelaria Premiera RP dla gminy Dębno, na przebudowę drogi gminnej w miejscowości Biadoliny Szlacheckie – dotacja: 321 985 złotych. Od Marszałka Województwa Małopolskiego na remont kaplicy grobowej rodziny Jastrzębskich na cmentarzu parafialnym w Dębnie. Dotacja – 50 tysięcy złotych. Z Kancelarii Premiera (dotacje pozyskane w grudniu 2020 roku, weszły do budżetu na 2021). Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – Odnowa obszarów wiejskich, na prace w Dołach i Łysej Górze – dotacja blisko 270 tysięcy złotych. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na termomodernizację trzech obiektów. Dotacja to blisko 1,7 miliona złotych. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na budowę PSZOK. Dotacja: blisko 1,7 miliona złotych. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na zakup kolejnych komputerów na potrzeby szkół podstawowych znajdujących się na terenie gminy Dębno. Dotacja: Z programu grantowego Małopolska Tarcza Antykryzysowa–Pakiet Edukacyjny. Cyfryzacja Szkół i Placówek Oświatowych. Dotacja 74 850 złotych. Od Wojewody Małopolskiego środki finansowe w formie dotacji celowej w wysokości 85 220 złotych na GOPS. Od Wojewody Małopolskiego środki finansowe w formie dotacji celowej – Posiłek w każdej Szkole – dotacja w wysokości 90 231,99 zł.
Jakie inwestycje?
Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej szkół, budowa przedszkola ze żłobkiem, remonty dróg gminnych, budowa nowych chodników, inwestycja związana z budową Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – to tylko kilka z wielu inwestycji zrealizowanych w tym roku lub, które realizowane są w cyklu wieloletnim. Nie byłoby takich sukcesów inwestycyjnych gminy, gdyby nie skuteczne zabiegi i środki finansowe. Warto dodać, że w ramach Polskiego Ładu, w pierwszej transzy gmina pozyskała blisko dziesięć milionów, tymczasem trzy razy ludniejsza gmina Brzesko, otrzymała niewiele ponad trzy miliony. To, zdaniem mieszkańców, jest dowodem skutecznego zabiegania o środki przez Wójta Wiesława Kozłowskiego. Gmina Dębno uzyskała dofinansowanie na realizację projektu pn.: „Głęboka termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Dębno” w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W 2021 roku zostały zrealizowane prace przy dwóch budynkach: – Urząd Gminy i Publiczne Przedszkole w Łoniowej. Natomiast na 2022 rok zaplanowana jest „Głęboka termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Dębno” – Publiczna Szkoła w Woli Dębińskiej. Kolejna inwestycja, którą zrealizowano w 2021 roku, to budowa budynku komunalnego na potrzeby społeczności lokalnej w miejscowości Doły. Warto wspomnieć, że w tamtym roku samorząd pozyskał środki na budowę Zespołu Przedszkolno-Żłobkowego w Sufczynie.