Ponad trzydzieści milionów na inwestycje – a dokładnie 30 289 356,23 złotych przeznaczyła w tegorocznym budżecie gmina Szczurowa na inwestycje. Jeszcze nigdy w historii gminy nie było tyle środków na ten cel. To absolutny rekord. Zapowiada się nie tylko najlepszy w dziejach gminy rok pod względem inwestycji, ale cała kadencja 2018 – 2024. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie ogromna skuteczność wójta Zbigniewa Moskala w pozyskaniu pieniędzy. To także zasługa dobrej współpracy i wsparcia ze strony posłów oraz samorządu województwa małopolskiego – mówi wójt Zbigniew Moskal.
Inwestycyjny boom – te słowa trafnie określają obecną sytuacje w gminie
Gmina Szczurowa to gmina z ambicjami i dużym potencjałem. Każda inwestycja to odpowiedź na realne potrzeby mieszkańców. Nowy budżet na 2023 rok tylko potwierdza aktywność samorządu na wielu płaszczyznach, jest też kontynuacją dużych wyzwań inwestycyjnych szczególnie w obszarze edukacyjnym i społecznym. Dobrze przemyślana strategia pozwala wójtowi Zbigniewowi Moskalowi konsekwentnie realizować zadania dedykowane dla poszczególnych grup społecznych i wiekowych. I to dosłownie – wszystkie działania skorelowane są pakietami.
Z perspektywy czasu śmiało można powiedzieć, że ten najbardziej pracochłonny i kosztowny pakiet skierowany był do najmłodszych. Powstał nowy żłobek – pierwszy na terenie gminy i przedszkole integracyjne, placówka wsparcia dziennego, a obecnie realizowane jest potężne zadanie polegające na kompleksowym remoncie 4 szkół podstawowych w Szczurowej, Zaborowie, Strzelcach Wielki i Uściu Solnym. Te inwestycje diametralnie odmienią szkoły, a w części również ich otoczenie. Poprawią się warunki nauki, obiekty zyskają na estetyce i funkcjonalności.
Dodatkowo w Strzelcach Wielkich przy szkole podstawowej od podstaw powstaje sala gimnastyczna. To ostatnie zadanie to odpowiedź na wieloletnie starania rodziców, nauczycieli i całej społeczności – dotychczas tak abstrakcyjne, że samo podpisanie umowy z wykonawcą robót zostało przyjęte z niedowierzaniem. Dzisiaj sala gimnastyczna nabiera ostatecznego kształtu, a pierwsze zajęcia będą mogły się tam odbyć wraz z nadejściem nowego roku szkolnego.
Działania w oświatę i edukację, to największa pozycja budżetu gminy na 2023 rok -same inwestycje to niemalże 10 mln.
COM – pierwsza w powiecie placówka dla szczególnie potrzebujących
Dużo uwagi samorząd poświęca osobom starszym i osobom ze szczególnymi potrzebami. Inicjowanie i tworzenie klubów seniora, a następnie wspieranie integracji międzypokoleniowej, w tym również integracji ludzi to kolejny realizowany punkt w długofalowym planie wójta gminy.
Jednak same działania integracji społecznej, budowania relacji międzyludzkich to za mało, by ta grupa społeczna poczuła realne wsparcie. Dlatego też w budżecie gminy na 2023 rok zapisane zostanie szczególnie zadanie – budowa Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego w Górce. Gmina Szczurowa jako jedna z dwóch gmin w Małopolsce otrzymała promesę na utworzenie takiej placówki – obecnie procedowane jest podpisanie umowy. Będzie to miejsce gdzie otrzymają pomoc mieszkańcy ze szczególnymi potrzebami – osoby chore i wymagające opieki. Placówka będzie realizować również opiekę wytchnieniową, co odciąży opiekunów osób niepełnosprawnych, zapewnieni im czasowe zastępstwo w opiece nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. To bardzo istotne, gdyż w trosce o bliskich często pomijają swoje potrzeby, a takie wsparcie umożliwi im załatwienie niezbędnych spraw. Co ważne, będzie to wsparcie zarówno dzienne jak i całodobowe. Oznacza to, że pobyt w ośrodku może trwać nawet kilka tygodni. To kolejny bardzo duży krok wspierający osoby w szczególnej sytuacji. W tym miejscu należy przypomnieć, że już dzisiaj mieszkańcy gminy mogą skorzystać z usługi transportowej dla osób o ograniczonej mobilności w ramach usługi indywidualnego transportu door-to-door . W ciągu miesiąca z transportu korzysta regularnie kilkadziesiąt mieszkańców Gminy Szczurowa. Zadanie realizowane jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i tam zainteresowani mogą zgłaszać potrzebę transportu.
Rewolucja w OSP, największa w historii partycypacja w obiekty OSP.
Kolejną grupą, a zarazem ważnym beneficjentem budżetu na 2023 rok są strażacy ochotnicy. W ramach wsparcia z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych niebawem rozpoczną się szeroko zakrojone inwestycje w obiektach remiz. Budynki będą remontowane, rozbudowywane, a nawet powstaną nowe. Ten ostatni przypadek odnosi się do remizy w Szczurowej. Dotychczasowe zaplecze lokalowe ochotników ze Szczurowej nie spełnia potrzeb jednostki najczęściej dysponowanej do różnych zdarzeń i wypadków. Powierzchnia jest niewystarczająca by pomieścić sprzęt OSP wpisanej do KSRG, a miejsce w ścisłej zabudowie utrudnia wyjazdy ratownicze. Wybrana lokalizacja na obrzeżach miejscowości Szczurowa jest optymalnym rozwiązaniem dla tego typu obiektu. Obecnie trwają prace projektowe, jednak by do tego doszło, należało wcześniej zmienić plan zagospodarowania przestrzennego.
Innym ważnym i kosztownym zadaniem będzie remont budynku w Dołędze, w którym również mieści się remiza. To obiekt od lat wymagający gruntownego remontu, obecne ten czas nadszedł. To również jedyne miejsce spotkań mieszkańców Dołęgi, świetlica i biblioteka, tym bardziej cieszy fakt, ze tak duża grupa zaineresowanych zyska na jego remoncie.
Pozostałe inwestycje to 9 remiz – na te obiekty obecnie opracowywana jest dokumentacja techniczna.
Łącznie na inwestycje w budynki remiz pozyskano niemal 12 mln zł. To bardzo dużo, można zaryzykować stwierdzenie, że w dotychczasowej historii gminy nigdy w jednym roku nie zlecono tak wielu kosztownych inwestycji w budynki remiz.
Inwestowanie w oświatę, na rzecz seniorów i potrzebujących, a także ochotniczych straży pożarnych, to nie wszystko co zaplanowano w budżecie gminy Szczurowa na 2023 rok. To budżet rekordowy, po stronie wydatków to kwota ponad 72 mln złotych.
W tych środkach zaplanowano również kontynuacje remontu Sali tańca w Szczurowej, świetlicy w Rudy-Rysiu, budowę szatni sportowej przy boisku w Woli Przemykowskiej oraz inwestycje w kanalizowanie gminy.
Realizowany będzie fundusz sołecki i inwestycje drogowe. Gmina partycypuje w przygotowaniu dokumentacji oraz remontach i budowie dróg zarówno powiatowych jak i wojewódzkich.
W ferworze inwestycyjnym nie zapomniano o potrzebach kulturowych i sportowych, na przestrzeni roku zaplanowano szereg ciekawych wydarzeń i imprez.