Rada Gminy Iwkowa ustaliła, że dochody budżetu w 2023 roku wyniosą blisko 42.9 miliona złotych. Natomiast wydatki to kwota prawie 44.5 miliona złotych. – Po raz kolejny sporo wydajemy na inwestycje. Na razie jest to suma blisko 14,5 miliona złotych. Mówię „na razie”, bo tradycyjnie w trakcie roku kalendarzowego udaje się nam pozyskać dodatkowe pieniądze. Nie ukrywam, że liczymy na kolejną edycje programu Polski Ład – mówi naszej redakcji Bogusław Kamiński wójt Iwkowej.
Na rozbudowę sieci wodociągowej oraz budowę zbiornika w miejscowości Połom Mały zaplanowano 400 tysięcy złotych. Tyle samo środków przeznaczono na rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Natomiast 50 tysięcy złotych to kwota, która gmina zamierza wydać na remonty tak zwanych dróg transportu rolnego. Blisko 2.5 miliona złotych pochłoną prace remontowe na drogach (Kąty, Połom Mały, Porąbka Iwkowska i Drużków Pusty). Na inwestycje drogowe w ramach programu realizowanego z kilkoma samorządami (Gospodarka niskoemisyjna) zapisano blisko 1.8 miliona złotych. Planujemy także oznakowanie dróg na potrzeby ścieżki pieszo – rowerowej. Z jednej strony zwiększy to bezpieczeństwo pieszych uczestników dróg, cyklistów, jak również poprawi komfort jazdy kierowcom samochodów – podkreśla wójt Bogusław Kamiński. A skoro mowa o ścieżkach pieszo – rowerowych, to na rozbudowę tej infrastruktury, gmina wysupłała w sowim budżecie 875 tysięcy złotych. Około 325 tysięcy złotych będzie kosztowała budowa parkingu w Iwkowej. Samorząd przeznaczył także pieniądze na regulacje prawne dróg (wykupy gruntów) – mowa o 50 tysiącach złotych. Rozbudowa budynku Urzędu Gminy w Iwkowej to koszt rzędu 150 tysięcy złotych, natomiast na cyfryzację zapisano ponad sto tysięcy złotych. Gmina dołoży także do zakupu samochodu specjalistycznego dla OSP w Iwkowej.
Hala, boisko i remonty…
Prawie 5.7 miliona złotych ma kosztować budowa kolejnego etapu sali gimnastycznej wraz z budową boiska sportowego w Kątach. Ponadto prace remontowe zaplanowano w szkołach podstawowych w Iwkowej, Iwkowej – Nagórzu, Wojakowej oraz Dobrocieszu. Przy szkole w Katach powstanie tez Miasteczko Rowerowe, które ma kosztować około 540 tysięcy złotych. Budowa nowoczesnej hali sportowej w Kątach oraz remont boiska sportowego to zadania związane z rozwojem bazy sportowej. Na obydwa samorząd pozyskał ponad dziesięć milionów złotych. Wyniki drugiego naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład okazały się niezwykle cenne dla Gminy Iwkowa. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie na inwestycję pod nazwą „Budowa sali gimnastycznej wraz z budową przyszkolnego boiska sportowego miejscowości Kąty”. Przyznana kwota dotacji wynosi 9.838.273,23 zł. Otrzymaliśmy całą kwotę, o którą zabiegała gmina – dodaje wójt Bogusław Kamiński. Jego zdaniem obiekt powinien być gotowy w 2024 roku.
Biblioteka i Centrum
Sztandarową inwestycja tej kadencji jest bez wątpienia budowa biblioteki oraz Iwkowskiego Centrum Aktywności. W budżecie na 2023 roku zapisnao na ten cel 3.4 miliona złotych. Obiekt powstaje na działce, którą gmina odkupiła od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Trzykondygnacyjny budynek, doskonale wpisuje się architektonicznie centrum Iwkowej. Na parterze będzie część komercyjna. Coś w rodzaju naszego małego Iwkowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Firmy z naszego terenu będą mogły wydzierżawić pomieszczenia dla swoich siedzib. Natomiast na parterze powstanie nowa biblioteka z całym zapleczem sanitarnym i biurowym, zaś na poddaszu zostanie umiejscowione Muzeum Regionalne oraz stworzymy miejsce na spotkania dla organizacji pożytku publicznego. Koszt całej inwestycji to suma około 6.5 miliona złotych. Oczywiście nie byłaby możliwa realizacja tego zadania, gdyby nie dotacja na ten cel. Nasz wniosek został wysoko oceniony i otrzymał wsparcie finansowe. Inne finansowanie to wsparcie do części komercyjnej, które wynosiło około 85 procent bez podatku VAT, a dla części użytkowej (biblioteka, Muzeum Regionalne oraz pomieszczenia dla organizacji pożytku publicznego) około 93 procent. W sumie w około 90 procentach zadanie sfinansujemy ze środków zewnętrznych. Jestem przekonany, że jeszcze w tej kadencji samorządu obiekt zostanie przekazany do użytkowania – zapewnia wójt Kamiński.
Mieszkańcom i turystom
Z żelazną konsekwencją władze gminy realizują strategię gminy, której przyświeca idea uczynienia tego miejsca przyjaznego mieszkańcom oraz otwartego na turystów. Stąd wiele inwestycji, które służą rozwojowi bazy rekreacyjnej i turystycznej. Przed kilkoma laty wybudowaliśmy wieże widokową na Szpilówce w Iwkowej. Cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców, ale i licznie odwiedzających nasz region, turystów. Widać z tego miejsca Panoramę Beskidu Niskiego, Sądeckiego oraz Makowskiego- podkreśla wójt Kamiński. Nie mniejszym powodzeniem cieszyła się w ubiegłym roku tężnia solankowa. Cieszyła, bo na okres zimy, jest nieczynna, ale – jak zapewnia Bogusław Kamiński, włodarz gminy Iwkowa – wczesną wiosną obiekt znowu będzie służył mieszkańcom i turystom, a także osobom przejeżdżające przez gminę. Wiele osób chętnie odwiedza nowo powstały obiekt przy stadionie klubu sportowego “Iva” Iwkowa. Przypomnę tylko, że gmina Iwkowa otrzymała wsparcie finansowe na budowę tężni solankowej ze środków pochodzących z budżetu Województwa Małopolskiego w wysokości ponad 185 tysięcy złotych. Natomiast wkład własny wyniósł około 30 procent. Tężnia ma formę wiaty o średnicy 8 metrów oraz jest wyposażona w ławki. Jest ona kolejnym z elementów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej dostępnej dla mieszkańców i turystów. Warto zaznaczyć, że wokół tężni wytwarza się prozdrowotny mikroklimat. Tężnie działają także jak gigantyczny filtr powietrza. Jestem przekonany, że inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców gminy oraz, że pozwoli ona na zaistnienie Iwkowej na mapie leczniczo-turystycznej regionu – dodaje wójt Kamiński. Z myślą o mieszkańcach i turystach powstają także ścieżki pieszo – rowerowe.