Bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców ulicy Czerwona Droga w Okocimiu i użytkowników tej drogi. W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie remontu ponad półkilometrowego odcinka jezdni.
W maju br. burmistrz Brzeska Tomasz Latocha wystąpił do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z propozycją podjęcia wspólnych działań zmierzających do przeprowadzenia jeszcze w tym roku remontu sporego fragmentu jezdni w ciągu ulicy Czerwona Droga w Okocimiu. Pozytywna odpowiedź przyszła bardzo szybko. 31 lipca do Urzędu Miejskiego wpłynęło pismo o przyznaniu na ten cel z Funduszu Leśnego 436 tysięcy złotych. Koszt planowanej inwestycji wynieść ma około 700 tysięcy złotych, a to oznacza, że Gmina Brzesko przeznaczy na to zadanie ze środków własnych blisko 300 tysięcy złotych.
Pozyskana przez samorządowe władze dotacja pozwala natychmiast uruchomić procedury zmierzające do wyłonienia wykonawcy inwestycji, która – zgodnie ze wstępnymi ustaleniami – powinna zostać zrealizowana i rozliczona do końca listopada. Zanim to jednak nastąpi musi zostać zawarte porozumienie pomiędzy Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych a Nadleśnictwem Brzesko w sprawie współfinansowania tego zadania. Nową nawierzchnią asfaltową pokryty zostanie odcinek o długości 565 metrów. Droga będzie równocześnie poszerzona – z 3,7 do 4 metrów.
Brzeski samorząd ściśle współpracuje z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych w kwestii remontów dróg eksploatowanych przez Nadleśnictwo Brzesko w związku z prowadzoną przez tę instytucję działalnością. Jedną z takich ulic jest właśnie Czerwona Droga w Okocimiu, która wspólnymi siłami modernizowana była ostatnio dwukrotnie, w 2018 i 2020 roku. Za każdym razem remontowi poddawany był inny odcinek. Prace polegają nie tylko na wymianie nawierzchni drogowej. Przykładowo, trzy lata temu nowy asfalt położono na długości 120 metrów, zwiększona została też szerokość tego odcinka, co ma istotny wpływ na poprawę komfortu jazdy poruszających się tym szlakiem kierowców. Dzięki sukcesywnie prowadzonym tutaj modernizacjom znikają uciążliwości wywoływane przez ciężkie samochody, a odczuwane przez mieszkańców posesji znajdujących się przy drodze. Cała ulica ma długość 2,8 kilometra. W związku z prowadzoną gospodarką leśną występuje tutaj wzmożony ruch drogowy. Stan tej drogi (i innych o podobnym przeznaczeniu) jest na bieżąco monitorowany, co pozwala szybko podejmować działania w kierunku poprawy jej struktury.