Kilkanaście oddziałów szpitalnych, oddziały dzienne, ponad trzydzieści poradni specjalistycznych, zespoły ratownictwa medycznego, podstawowa opieka zdrowotna, świadczona w kilku przychodniach i ośrodkach zdrowia, a wszystko to obsługiwane przez kilkusetosobowy zespół personelu medycznego i pomocniczego. Do tego budżet w kwocie blisko 145 milionów złotych, dywersyfikacja dochodów oraz coraz lepsza marka w gronie szpitali powiatowych w Polsce – to bez wątpienia ogromne atuty szpitala. – Naszym celem jest świadczenie usług medycznych na możliwie najwyższym poziomie – zapewnia Alicja Syty, dyrektor SP ZOZ w Brzesku.Placówka posiada wielospecjalistyczną, bogatą ofertę usług medycznych: świadczonych zarówno na oddziałach, jak też w poradniach specjalistycznych i pracowniach diagnostycznych, co w istotny sposób wpływa na poprawę stanu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Brzeska i całego Powiatu Brzeskiego. Sprawia także, że mieszkańcy mogą korzystać z dostępu do wielu specjalistów na miejscu, bez konieczności wyjazdu do innych miast/ośrodków w województwie. Co ważne, wszystkie świadczenia realizowane przez szpital są dla pacjentów bezpłatne, finansowane przez Narodowy Funduszu Zdrowia. Dyrektor placówki, Alicja Syty podkreśla, że najważniejszy jest nieustanny rozwój i podnoszenie jakości usług szpitala: – w tym celu korzystamy nie tylko ze środków samorządowych, powiatu czy samorządu województwa małopolskiego, ale także z dotacji z Ministerstwa Zdrowia czy środków pozyskanych przez Starostę – Andrzeja Potępę. Dyrektor dodaje również, że w rozwój szpitala muszą być zaangażowani wszyscy.- Od początku podkreślam ogromne znaczenie kadry szpitala dla jego rozwoju i staram się wsłuchiwać w głos personelu. Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom za ich zaangażowanie i pracę, jaką wykonują. Ludzie i dobry sprzęt to podstawa nowoczesnych usług medycznych. Razem możemy naprawdę sporo zdziałać – dodaje dyrektor Syty. Trzeba pamiętać, że nie na wszystko wystarcza nam środków. Aktualnie zamierzamy kupić nowy laparoskop, co jest sporym wydatkiem, bo to koszt nawet 400 tysięcy złotych. Ważną kwestią pozostaje dalsza modernizacja oddziałów, w tym Oddziału Chirurgii Ogólnej. W najbliższym czasie planujemy zlecić opracowanie dokumentacji projektowej dla przeprowadzenia remontu dwóch oddziałów.. Tu koszty również będą ogromne.
Odkurzanie historii
Pierwszy szpital w Brzesku został ufundowany przez Grzegorza z Sanoka – arcybiskupa Lwowskiego, Miało to miejsce 1440 roku. W roku 1505 Katarzyna i jej syn Jan Helsztyński, wypełniając wolę zmarłego męża i Ojca Spytka z Melsztyna – fundują w Brzesku szpital i kościół szpitalny. Szpital znajdował się z tyłu świątyni pod św. Ducha. W czasie najazdu szwedzkiego spłonął. Przez wiele lat był w kiepskim stanie. Pieczę nad szpitalem oraz kościołem sprawował proboszcz parafii św. Jakuba. 30 lipca 1898 Rada Gminna rozpatrywała sprawę budowy szpitala powiatowego, nawiązując tym samym do uchwały Rady Powiatowej w Brzesku z 9 lutego 1898 w sprawie budowy szpitala. Miał być wzniesiony z okazji 50. rocznicy panowania cesarza Franciszka I, którego imię miał otrzymać. W roku 1898 odstąpiono do tej decyzji na rzecz budowy domu dla ubogich, który pełnił funkcję szpitala do czasu pożaru w roku 1904. W roku 1914 wybudowano przy obecnej ulicy Czarnowiejskiej budynek murowany z cegły na pomieszczenia szpitala: budynek istnieje do dnia dzisiejszego. Nie spełnił on nigdy roli szpitala, ale był to dom dla ubogich i bezdomnych. Początki obecnego szpitala sięgają 1943 roku. Szpital mieścił się w budynku łaźni miejskiej. W okresie okupacji trzeba wspomnieć o prywatnym szpitaliku zakładowym przy Browarze Okocim. Już w 1945 roku szpital z łaźni został przeniesiony do budynku Gimnazjum i Liceum przy ul. Kościuszki 33, gdzie szpital mieścił się do czasu oddania do użytku nowego budynku. Przeniesienie szpitala do nowej, obecnej siedziby miało miejsce 14 marca 1983 roku. Oznacza to, że za rok nasza placówka będzie obchodziła 40 – lecie istnienia. Oczywiście w murach nowego budynku – podkreśla dyrektor Alicja Syty.
Szpital w remoncie
Po reformie administracyjnej w 1999 roku, na mapę Polski wróciły powiaty, które otrzymały zadanie zapewnienia ochrony zdrowia mieszkańców poprzez prowadzenie podstawowej opieki zdrowotnej i szpitali powiatowych. Wtedy rozpoczęła się restrukturyzacja szpitala oraz proces modernizacji infrastruktury. W ciągu tych blisko 25 lat szpital zmienił się pod każdym względem. W tym czasie wykonano termomodernizację całego szpitala wraz z wymianą okien, wybudowano nową kotłownię i klimatyzatornię, wykonano remonty większości oddziałów. Utworzono Szpitalny Oddział Ratunkowy i wybudowano lądowisko dla helikopterów, gruntownie przebudowano i zmodernizowano blok operacyjny, centralną sterylizatornię oraz wprowadzono nowoczesny system informatyczny obsługi pacjentów. Szpital wzbogacił się o nowoczesne zaplecze diagnostyczne w postaci aparatury medyczne, j takiej jak tomograf komputerowy, aparaty usg, rtg, densytometr, mammograf, aparaty laboratoryjne analityczne i mikrobiologiczne oraz wiele innych. Pogotowie korzysta z doskonale wyposażonych, systematycznie wymienianych karetek.
To oczywiście tylko niewielki ułamek wszystkich inwestycji, które w ostatnich latach przeprowadził SP ZOZ w Brzesku. Jest to proces ciągle trwający, związany z poprawą jakości świadczonych usług medycznych i poszerzaniem zakresu działalności. Zgodnie z tą filozofią w brzeskim szpitalu powstawały nowe oddziały i pododdziały oraz przybywa specjalistycznych poradni dzięki czemu mieszkańcy miasta i powiatu mogą na miejscu korzystać z szerokiej oferty usług medycznych – dodaje dyrektor Alicja Syty. Dziś brzeski szpital, w kategorii szpitali powiatowych, jest jednym z najlepszych w Małopolsce. Znakomita kadra, szeroka oferta usług medycznych, nowoczesny sprzęt oraz wyremontowany budynek są atutami tej placówki, które pozwalają wygrywać na wymagającym, konkurencyjnym rynku usług medycznych, a nade wszystko dają gwarancję wysokiej jakości opieki zdrowotnej dla mieszkańców miasta i powiatu. Wielomilionowe inwestycje w brzeskim szpitalu to zasługa dobrego zarządzania tą placówką, ale również wynik odpowiedzialnej polityki samorządu powiatowego, dla którego służba zdrowia i edukacja były i nadal są priorytetami. – Z mojej strony pragnę serdecznie podziękować samorządowi powiatowemu, staroście Andrzejowi Potępie, wicestaroście, członkom zarządu oraz radnym Rady Powiatu Brzeskiego na czele z przewodniczącym Kazimierzem Brzykiem. Współpraca z podmiotem tworzącym jest również gwarantem dalszego rozwoju naszej placówki. Szczególne słowa wdzięczności kieruję na ręce Pani Poseł Ziemi Brzeskiej, Józefy Szczurek – Żelazko, która przez kilkanaście lat sprawowała funkcję dyrektora szpitala. Wspierała naszą placówkę także w okresie pełnienia funkcji wiceminister zdrowia w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Ta pomoc się nie skończyła i Pani Poseł nieustannie wspiera szpital i pomaga nam także dzisiaj, jako poseł na Sejm RP, za co serdecznie jeszcze raz dziękuję – dodaje dyrektor Alicja Syty.
ODDZIAŁ CHIRURGII URAZOWO-ORTOPEDYCZNEJ
Od 1 stycznia 2019 roku oddziałem kieruje Krzysztof Szklanny, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, lekarz z 31 letnim stażem pracy. – Na naszym oddziale wykonujemy, w szerokim zakresie, między innymi endoprotezoplastykę stawu kolanowego i biodrowego. Staramy się o kontrakt na zabiegi rewizyjne do endoprotez stawu biodrowego i kolanowego. Mamy taką nadzieję, że na przyszły rok taki kontrakt NFZ uzyskamy. Żeby go uzyskać musimy się wykazać odpowiednią ilością zabiegów. Do końca tego roku musimy zrobić dwadzieścia takich endoprotez rewizyjnych, aby uzyskać kontrakt w tym zakresie na rok przyszły. To jest nasze główne założenie. Ale w tym roku chcemy także zacząć wykonywać zabiegi artroskopii stawu barkowego, które nie były tutaj jeszcze wykonywane. Oprócz tego przygotowujemy się do endoprotezoplastyki stawu barkowego. Myślę, że niebawem, może jeszcze w maju tego roku, przeprowadzimy pierwszy taki zabieg. Na naszym oddziale wykonujemy także bardzo dużo zabiegów z zakresu chirurgii ręki, w czym specjalizuje się między innymi mój zastępca doktor Jakub Florek. Chcemy te zabiegi rozwijać. Chcemy także wykonywać endoprotezy stawu nadgarstka. Takie zabiegi są unikalne, nawet powiedziałbym unikatowe w skali województwa czy kraju. Wykonujemy także endoprotezy stawu międzypaliczkowego bliższego palców ręki. Takie zabiegi wykonuje tylko kilka ośrodków w Polsce. Będziemy rozwijali dalej endoprotezoplastykę, zwłaszcza poszerzoną o te właśnie zabiegi rewizyjne – mówi doktor Krzysztof Szklanny. Oczywiście, żeby rozwijać się, oddział potrzebuje nowoczesnego sprzętu, jak chociażby specjalnej dostawki, która – jak zapewnia dyrekcja szpitala – niebawem trafi na oddział. Z kolei nowoczesne instrumentarium dostarczają producenci i dystrybutorzy endoprotez. Urządzenia, które potrzebne są do wymiany stawów kolanowych czy biodrowych oddział posiada. W ostatnich latach znacząco skrócił się czas oczekiwania na wymianę stawu biodrowego. Jeszcze przed kilkoma laty było to nawet… kilka lat. Dzisiaj czas oczekiwania wynosi około pół roku. – Moim marzeniem jest poszerzenie oddziału. Nasza baza łóżkowa to obecnie 15 łóżek. Przypomnę, że w tamtym roku wykonaliśmy 303 protezy stawu biodrowego. To moim zdaniem doskonały wynik, niemal mistrzostwo świata, by na takiej małej bazie łóżkowej, przeprowadzić tyle zabiegów. Naprawdę trzeba było to bardzo dobrze zorganizować. Komfortowym byłoby zwiększenie oddziału od 6 nawet do 15 dodatkowych łóżek. Ma to ogromne znaczenie, bo zapotrzebowanie na takie usługi jest ogromne. Trzeba przecież jasno powiedzieć, że choroby zwyrodnieniowe związane są ze sporym bólem. To limituje potrzebę wykonania tych zabiegów. Nasi pacjenci są bardzo zadowoleni. Ja wymyśliłem metodę szybkiej pionizacji – rehabilitacji pacjentów, która rozpoczyna się już w dobę po zabiegu. Dzięki temu czas powrotu do sprawności znacznie się skrócił i jest obecnie bardzo szybki – mówi ordynator. Jak podkreśla doktor Szklanny, bardzo istotne jest podjęcie szybkiej rehabilitacji po zabiegu wykonania endoprotezy stawu biodrowego. Szpital w Brzesku dysponuje nowoczesnym oddziałem rehabilitacji, co wpisuje się w strategię rozwoju oddziału chirurgii urazowo – ortopedycznego. W zasadzie już połowa łóżek oddziału rehabilitacji zajmowana jest przez pacjentów ortopedycznych. Już trzy, cztery doby po zabiegu, pacjenci są przenoszeni z naszego oddziału na rehabilitację, która trwa od dwóch do czterech tygodni. Ci pacjenci wymagają szybkiej rehabilitacji, to jest jednym z elementów szybkiego powrotu do sprawności. Żeby mieć kontrakt z NFZ trzeba się po prostu wykazać. Kiedy rozpoczynaliśmy endoprotezowanie kolana, realizowaliśmy program wspólnie ze Starostwem Powiatowym: samorząd sfinansował czterdzieści zabiegów dla mieszkańców powiatu brzeskiego, co było warunkiem uzyskania późniejszego kontraktu z NFZ. W 2019 roku wykonaliśmy około 170 protez, w 2020 ponad dwieście, a w tamtym roku – aż 303. Na oddziale mamy siedmiu specjalistów lekarzy, dwóch rezydentów oraz około 30 osób średniego personelu medycznego. Ten zespół spokojnie wystarczy – zapewnia ordynator Krzysztof Szklanny.
Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej usytuowany jest na 5 piętrze budynku szpitala. Oferuje specjalistyczną opiekę pacjentom wymagającym leczenia w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opiekę nad pacjentami zapewnia wyspecjalizowana kadra medyczna, która cały czas podnosi swoje kwalifikacje w Polsce i za granicą.
Wykonywane świadczenia zdrowotne: ortopedyczne zaopatrzenie urazów kończyn górnych i dolnych ( wg. najnowszych wytycznych PTOIT oraz z użyciem najnowocześniejszych dostępnych w Polsce i za granicą implantów), zabiegi naprawcze kończyn górnych i dolnych, artroskopia stawów kolanowych z rekonstrukcją WKP, WKT, LCL, MCL, przeszczepy chrząstek i specjalistycznych implantowanych membran, alloplastyka stawów biodrowych (zarówno cementowanych jak i bezcementowych), alloplastyka stawów kolanowych (zarówno cementowanych jak i bezcementowych oraz połowicze protez stawu kolanowego), operacje naprawcze i alloplastyka stawu ramiennego, zabiegi naprawcze z zakresu chirurgii łokcia, nadgarstków i dłoni (implantacje Reg-Joint oraz protez do PIP bezcementowych do palców) alloplastyka CMC kciuka (cementowana jak i bezcementową), alloplastyka stawu łokciowego i głowy kości promieniowej (cementowaną jak i bezcementową).
ODDZIAŁ UROLOGII
Ordynatorem oddziału urologii jest Marek Niekurzak, lekarz urolog FEBU, a zarazem chirurg. Z placówką jest związany od marca 2016 roku. – Nasz oddział posiada 14 łóżek, około 20 pracowników niższego personelu medycznego oraz siedmiu lekarzy, z czego czterech jest na stałym etacie. Rocznie przyjmujemy około tysiąca pacjentów – mówi ordynator Marek Niekurzak. Oddział wprowadził pionierskie zabiegi, które na tym terenie do tej pory nie występowały. Dzięki temu pacjenci nie tylko z Brzeska, ale także powiatu bocheńskiego czy tarnowskiego, nie muszą teraz jeździć do Krakowa, gdzie wcześniej prosili o pomoc. Mam na myśli chociażby takie zabiegi jak laserowe czy ultradźwiękowe rozkruszanie kamieni, jak również światłowody, którymi możemy dosięgać złogi drogami naturalnymi, zachowując naturalne krzywizny dróg moczowych, aż do samej nerki i tam przeglądać różne zakamarki w poszukiwaniu kamieni. Gdy taki kamień namierzymy, to wtedy go po prostu rozkruszamy – mówi Marek Niekurzak. Kamienie „rozbijamy” laserem, który udało się zakupić przed dwoma laty, ostatnio też zakupiliśmy inny sprzęt do kruszenia kamieni. To ogromnie ułatwia pracę naszemu zespołowi – dodaje ordynator. Warto wspomnieć, że te metody, stosunkowo mało inwazyjne, sprawiają, że pacjenci szybciej wracają do zdrowia. Zdaniem ordynatora urologii dobry sprzęt to 80 procent sukcesu pracy nie tylko urologa, ale chyba każdego lekarza. W związku z epidemią i kulminacją przypadków onkologicznych, jesteśmy teraz mocno obłożeni właśnie tymi przypadkami chorych, którzy nie mogą już dłużej czekać, bo to byłoby dla nich za późno. Dlatego o kilka łóżek warto byłoby poszerzyć nasz oddział – mówi. Mowa o chorych na raka nerek czy prostaty. Ja przypomnę, że rak prostaty jest drugim w Polsce, po raku płuc, najczęstszym nowotworem. My w leczeniu stosujemy nowoczesne metody. Jeszcze kilka lat temu trzeba było „rozkroić” brzuch, co się łączyło z dużym urazem, długim powrotem do zdrowia i sprawności pacjenta. Dzisiaj, w szpitalu wykonujemy cztery małe otwory, wprowadzamy instrumenty do brzucha łącznie z kamerą i tam już zajmujemy się to prostatą, którą w ten sposób usuwamy. Podobnie jest z nerką. Oczywiście nie wszystkie zabiegi da się tak wykonać. Wtedy potrzebna jest operacja „tradycyjna”. Pacjenci szukają rozwiązań mało inwazyjnych. Wielkim wyzwaniem służby zdrowia jest dotarcie do ich świadomości, żeby sami się zgłaszali. Mam nadzieję, że ta publikacja też się do tego przyczyni. Wcześnie wykryty rak prostaty jest do wyleczenia – zapewnia Marek Niekurzak.
Jego zdaniem sprzęt medyczny, chociażby nowoczesny rezonans magnetyczny, pozwala na zdiagnozowanie raka we wczesnym stadium, co znacząco wpływa na możliwość skutecznej terapii. Zaawansowane techniki lecznicze pozwalają nam nie tylko zdiagnozować, ale też wyleczyć nowotwór we wczesnym jego stadium. Dzięki tym działaniom, podejmowanym w oddziale urologii brzeskiego szpitala, pacjenci z regionu nie muszą szukać pomocy w większych, znacznie oddalonych od miejsca zamieszkania, ośrodkach. Szpital w Brzesku współpracuje ze Instytutem Onkologii w Krakowie, co pozwala na stosowanie nowoczesnych technik leczniczych, na takim samym poziomie jak w szpitalach krakowskich – Obecnie sprzęt do laparoskopii dzielimy z kolegami chirurgami i planowany jest zakup drugiego laparoskopu, co znacznie usprawni naszą pracę. Dodam także, że wprowadzanie i korzystanie z nowoczesnych metod leczenia to nie tylko wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pacjentów, ale także element ekonomii szpitala.
Oddział świadczy usługi dla pacjentów ze schorzeniami nerek, dróg moczowych oraz męskich narządów płciowych. Wykonywane świadczenia zdrowotne: endoskopowe kruszenie kamieni w moczowodzie (URS) oraz pęcherzu moczowym przy użyciu lasera hlomowego, optyczna bezoperacyjna diagnostyka chorób pęcherza, moczowodu oraz nerek, elekroresekcja zmian w pęcherzu moczowym – guzy pęcherza moczowego (TURBT), operacje nietrzymania moczu, kruszenie i ewakuacja kamieni nerkowych za pomocę giętkiego endoskopu i lasera – RIRS (FURSL,), PCNL mikro i makro- przezskórne kruszenie i ewakuacja kamieni nerkowych, oszczędzająca i rozszerzona nefrektomia (usunięcie nerki) w przypadku złośliwych guzów nerki, operacje prostaty: usunięcie operacyjne gruczolaka stercza, elekroresekcja przezcewkowa gruczolaka stercza (TURP), Oddział współpracuje z Poradnią Urologiczną.
ODDZIAŁ CHIRURGII OGÓLNEJ
Oddział Chirurgii Ogólnej w szpitalu w Brzesku posiada wieloletnie doświadczenie w diagnostyce i zabiegach operacyjnych z zakresu chirurgii ogólnej, w tym laparoskopowej.
Oddział prowadzi przyjęcia planowe oraz całodobowe przyjęcia pacjentów w stanach nagłych, zapewniając leczenie operacyjne w pełnym zakresie chirurgii ogólnej. Wykonywane są duże operacje w zakresie chirurgii przewodu pokarmowego, w tym żołądka, trzustki, dróg żółciowych i jelit, także w schorzeniach onkologicznych. Szeroko stosowane są techniki małoinwazyjne (zabiegi laparoskopowe i endoskopowe). W oddziale przeprowadza się również wysokoprecyzyjne zabiegi tarczycy z wykorzystaniem neuromonitora, operacje przepuklin czy zabiegi na układzie naczyniowym.
Zabiegi przeprowadzane są w nowoczesnym, dobrze wyposażonym Bloku Operacyjnym zlokalizowanym obok oddziału. W oddziale znajduje się sala intensywnego nadzoru medycznego ze stałą, wydzieloną opieką pielęgniarską oraz dwu i trzyosobowe sale chorych.
Oddział dysponuje szerokim zapleczem diagnostycznym, zapewnia profesjonalną opiekę lekarską i pielęgniarską. Lekarzem Kierującym Oddziałem jest doktor Mariusz Majewski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej. Jak mówi Marcin Kuta, zastępca Lekarza Kierującego Oddziałem i wieloletnioletni chirurg tego oddziału, zakres świadczonych usług jest bardzo szeroki. – Naszym pacjentom możemy zaoferować szeroki wachlarz operacji. Odkąd do zespołu lekarzy naszego oddziału dołączył doktor Majewski, szpital mógł jeszcze rozszerzyć zakres wykonywanych usług zdrowotnych. W oddziale posiadamy 31 łóżek dla pacjentów, co pozwala pracować w trybie ostrego dyżuru i równolegle wykonywać zabiegi planowe. Zespół chirurgów systematycznie podnosi swoje kwalifikacje i bierze udział w specjalistycznych szkoleniach. W najbliższym czasie planowany jest zakup dodatkowego sprzętu w postaci nowego laparoskopu, umożliwiającego wizualizację perfuzji tkanek, budowy anatomicznej dróg żółciowych i układu limfatycznego w różnym świetle. Aparat ten umożliwi chirurgom wykonywanie rutynowych zabiegów endoskopowych w świetle widzialnym, a także dodatkową ocenę wzrokową krążenia, w tym przepływu krwi w naczyniach i mikronaczyniach, perfuzji tkanek i narządów, układu limfatycznego oraz perfuzji związanej z nowotworami i marginesem resekcyjnym guza techniką obrazowania fluorescencyjnego w bliskiej podczerwieni podczas zabiegów minimalnie inwazyjnych. Jest to szczególnie ważne przy operacjach jelitowych, gdzie wykonujemy zespolenia jelitowe po usunięciu różnych guzów, a uwidocznienie stanu ukrwienia pozwala znacząco zwiększyć skuteczność takiego zespolenia – wyjaśnia doktor Marcin Kuta. Jak podkreśla zastępca ordynatora, oddział prężnie się rozwija, ale infrastruktura oddziału wymaga odświeżenia i potrzebny jest remont, który podniesie komfort, zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz jakość udzielanych świadczeń. Potwierdza to również dyrektor Alicja Syty, która w najbliższym czasie planuje zlecić wykonanie dokumentacji projektowej modernizacji oddziału.
Warto wspomnieć, że przy Oddziale Chirurgii już od 1997 roku działa Stowarzyszenie Rozwoju Chirurgii w Brzesku, którego celem jest podnoszenie poziomu usług medycznych oraz wsparcie Oddziału Chirurgii Ogólnej poprzez dofinansowanie zakupów sprzętu, szkoleń czy prac remontowych. Z funduszy Stowarzyszenia w przeszłości zakupiono między innymi sprzęt komputerowy, dofinansowano zakup sprzętu laparoskopowego oraz wyremontowano pomieszczenia Oddziału. Działalność Stowarzyszenia można wspierać poprzez wpłaty na konto bankowe Stowarzyszenia podane na stronie internetowej szpitala.
To tylko wąski wycinek pracy szpitala, w którym pacjenci przyjmowani w kilkunastu oddziałach i wielu przychodniach. SP ZOZ w Brzesku świadczy usługi medyczne na bardzo wysokim poziomie, co jest zasługą lekarzy, średniego personelu medycznego oraz innych pracowników szpitala.
W majowym wydaniu „Przeglądu Regionalnego” prezentujemy trzy oddziały zabiegowe, ale w niedalekiej przyszłości zaprezentujemy kolejne.