Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Szczurowa. Folklor w Parku Kępińskich
KULTURA - Aktualności
poniedziałek, 30 maja 2016 18:20

Za nami największe święto folkloru w regionie tarnowskim i jedno z największych w Małopolsce. Jak co roku w przedostatni majowy weekend: od piątku do niedzieli w przepięknej, wiosennej scenerii  Parku Kępińskich w Szczurowej, rozbrzmiewały melodie krakowskie, a zamaszyste kierezje i krakuski z pawimi piórami unosiły się w takt sztajerów, polek, walczyków i  krakowiaków. Było co podziwiać. – Przegląd na trwałe wpisał się w krajobraz naszej gminy. Zresztą tegoroczne wyniki konkursowych zmagań, w których doskonale spisali się reprezentanci naszej gminy, to najlepszy dowód na to, że „inwestowanie w folklor” opłaciło się – mówi Marian Zalewski, wójt gminy Szczurowa. 34. edycja KRAKOWSKIEGO WIANKA – Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka, który został zrealizowany w dniach 20-22 maja 2016r. przeszedł już do historii, ale pozostawił w nas wszystkich niedosyt i oczekiwanie na następną,  jubileuszową 35. edycję.

Komisja Artystyczna pod przewodnictwem Aleksandry Szurmiak - Boguckiej miała nie lada zagwozdkę po obejrzeniu przez trzy dni 74 prezentacji konkursowych, w której uczestniczyło 600 wykonawców tj. 11 zespołów regionalnych w tym: 5 zespołów prezentujących formy autentyczne, 6 zespołów prezentujących formy artystycznie opracowane, 1  grupy regionalnej,  6 dorosłych kapel ludowych, 1kapeli  młodzieżowej, 4 mistrzów i 9 uczniów,  8 solistów-instrumentalistów, 28 grup śpiewaczych oraz 15 śpiewaków ludowych z 6 powiatów regionu krakowskiego tj. brzeskiego, bocheńskiego, chrzanowskiego, krakowskiego, myślenickiego, tarnowskiego.
Po obejrzeniu i wnikliwej ocenie Komisja Artystyczna postanowiła przyznać: W KATEGORII: DOROSŁYCH ZESPOŁÓW PREZENTUJĄCYCH FORMY AUTENTYCZNE: NAGRODĘ GŁÓWNĄ KRAKOWSKI WIANEK Zespołowi Regionalnemu PORĄBCOKI z Porąbki Uszewskiej, gm. Dębno, pow. Brzeski za program:„CO DWA K uONIE, TO NIE JEDEN”. W KATEGORII:  MŁODZIEŻOWYCH ZESPOŁÓW PREZENTUJĄCYCH FORMY ARTYSTYCZNIE OPRACOWANE
I MIEJSCE Zespołowi Pieśni i Tańca PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej, gm. Brzesko, pow. Brzeski za program: „TAŃCE I PIEŚNI ZABOROWSKIE”. W KATEGORII:  KAPELE LUDOWE – DOROSŁE Dwa równorzędne I MIEJSCA Kapeli Ludowej SIEMIECHOWIANIE z Siemiechowa, gm. Gromnik, pow. Tarnowski, Kapeli SIEDLECKIEJ z Siedlca, gm. Bochnia, pow. Bocheński. W KATEGORII:  KAPELE LUDOWE – MŁODZIEŻ I MIEJSCE Kapeli Ludowej PASTUSZKOWE GRANIE ze Szczurowej, gm. Szczurowa, pow. brzeski . W KATEGORII:  INSTRUMENTALISTÓW – DOROŚLI NAGRODĘ GŁÓWNĄ KRAKOWSKI WIANEK Władysławowi NIEMCOWI z Wróblowic (skrzypce), gm. Zakliczyn, pow. Tarnowski I MIEJSCE Damianowi MAJ z Barczkowa (heligonka), gm. Szczurowa, pow. Brzeski. W KATEGORII:  INSTRUMENTALISTÓW – MŁODZIEŻ I MIEJSCE: Bartoszowi WILK z Uścia Solnego, gm. Szczurowa, pow. Brzeski. W KATEGORII: KOBIECE GRUPY ŚPIEWACZE Dwa równorzędne I MIEJSCA Kobiecej Grupie Śpiewaczej Z KUŹNI z Igołomi gm. Igołomia-Wawrzeńczyce, pow. Krakowski, Kobiecej Grupie Śpiewaczej KOZIEROWIANIE z Kozierowa, gm. Michałowice, pow. krakowski
W KATEGORII: MĘSKIE GRUPY ŚPIEWACZE I MIEJSCE, Męskiej Grupie Śpiewacza ZALASOWIOKI z Zalasowej, gm. Ryglice, pow. Tarnowski. W KATEGORII: ŚPIEWAK LUDOWY – DOROŚLI NAGRODĘ GŁÓWNĄ KRAKOWSKI WIANEK Danielowi KÜBLEROWI z Igołomi, gm. Igołomia-Wawrzeńczyce, pow. Krakowski. Trzy równorzędne I MIEJSCA Kazimierzowi MAZUROWI z Zalasowej, gm. Ryglice, pow. Tarnowski, Wandzie GUCWIE z Jastrzębi, gm. Ciężkowice, pow. Tarnowski, Lidii SZOPIE z Igołomi, gm. Igołomia-Wawrzeńczyce, pow. Krakowski. W KATEGORII: MISTRZ – UCZEŃ. NAGRODĘ GŁÓWNĄ KRAKOWSKI WIANEK MISTRZOWI Michałowi PASTUCHOWI z Brzeska (heligonka), gm. Brzesko, pow. brzeski
uczniowie:  Małgorzata KAWIORSKA z Dołęgi, Wiktor DZIEŃ ze Szczurowej i Patryk MAJ z Barczkowa. Do udziału na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych, Drużbów i Starostów Weselnych „SABAŁOWE BAJANIA”, które odbędą się w sierpniu 2016 r. w Bukowinie Tatrzańskiej,  Komisja kwalifikuje: INSTRUMENTALISTĘ – Władysława NIEMCA z Wróblowi, INSTRUMENTALISTĘ – Damiana MAJA z Barczkowa, INSTRUMENTALISTĘ– Bartosza WILKA z Uścia Solnego (młodzież), ŚPIEWACZKĘ – Lidię SZOPĘ z Igołomi, ŚPIEWACZKĘ – Wandę GUCWĘ z Jastrzębi, ŚPIEWAKA – Daniela KÜBLERA z Igołomi, ŚPIEWAKA – Kazimierza MAZURA z Zalasowej, Kobiecą Grupę Śpiewaczą W KUŹNI z Igołomi, Kobiecą Grupę , KOZIEROWIANIE z Kozierowa, Męską Grupę Śpiewaczą ZALASOWIOKI z ZalasowejDo udziału na Małopolski Przegląd Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej, w 2017 r., Komisja kwalifikuje: Grupę Regionalną z Gnojnika z programem: „WYSKUBEK” „Komisja wyraża radość, że 34. KRAKOWSKI WIANEK potwierdza potrzebę organizacji imprezy, która jest nie tylko miejscem konfrontacji dorobku ruchu folklorystycznego regionu krakowskiego, ale wpływa również w sposób widoczny na poziom merytoryczny i artystyczny folkloru tego regionu. Cieszy szczególnie kierunek pracy z dziećmi wzbudzając w nich zainteresowanie, zapał i chęć do wiernego kultywowania muzycznych tradycji ojców. Ogromne zainteresowanie konkursem grup śpiewaczych wymusza na  organizatorach konieczność rejonowych kwalifikacji tych grup.”  - czytamy w protokole. W obecności dostojnych gości: Andrzeja POTĘPY – Starosty Brzeskiego, Mariana ZALEWSKIEGO – Wójta Gminy Szczurowa i Małgorzaty KALARUS zastępcy Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odczytano  protokół Komisji Artystycznej oraz dokonano uroczystego wręczenia przyznanych GŁÓWNYCH NAGRÓD – statuetek KRAKOWSKICH WIANKÓW  i okolicznościowych dyplomów.
 
KRAKOWSKI WIANEK to najstarszy przegląd sięgający lat 80.  XX wieku, którego głównym celem jest ochrona i popularyzacja dziedzictwa kulturowego Krakowiaków i  Podgórzan (Pogórze Ciężkowickie)  poprzez kultywowanie i wierną, sceniczną prezentację dawno już zapomnianych rodzimych tradycji zawartych w tańcu, śpiewie, muzyce, obrzędach, zwyczajach i obyczajach - tak pięknym, wartościowym i wielobarwnym dorobku twórczym naszych Ojców, w naszych małych Ojczyznach. Uczestnikami Przeglądu, który ma charakter konkursu są młodzieżowe i dorosłe zespoły regionalne, kapele ludowe, soliści – instrumentaliści, mistrzowie i ich uczniowie, grupy śpiewacze i śpiewacy ludowi. Zgodnie z oczekiwaniami animatorów kultury ludowej od obecnego roku Przegląd został poszerzony o nową kategorię konkursową tj. grupa regionalna nie będąca systematycznie działającym zespołem folklorystycznym. 
 
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 

Relacje wideo z regionu tarnowskiego

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z portalu bez zmiany ustawień dotyczących "cookies" oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia .