Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Luszowice: Przedszkolaki na swoim
WYDARZENIA - Fotokronika
piątek, 28 grudnia 2012 23:58

ptr_4854Nawet największych malkontentów pozbawiono wszelkich argumentów. Nowy obiekt przedszkola w Luszowicach, w gminie Radgoszcz, budzi podziw. I nie są to bynajmniej słowa wypowiadane z potrzeby chwili. Bez kozery można powiedzieć, że budynek to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów nie tylko w powiecie dabrowskim, ale w całym województwie.

 

Dzisiaj uroczyście oddano do użytku przedszkole w Luszowicach. Oficjalne przecięcie wstęgi poprzedziła msza w kościele parafialnym w Luszowicach. Homilie wygłosił ksiądz biskup Wiesław Lechowicz. Hierarcha mówił o potrzebie wychowania w duchu chrześcijańskim. Nawiązywał do słów wypowiadanych przez papieża Jana Pawła II oraz błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, który jest patronem placówki. Zachęcał dzieci, a także rodziców, mieszkańców tej części powiatu dąbrowskiego i gminy Radgoszcz, do naśladowania postaw głoszonych przez obydwu wielkich Polaków. Gratulował trafnego wyboru patrona. Oficjalnego otwarcia obiektu dokonali min. Biskup Wiesław Lechowicz, starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, wójt marek Lupa, przewodniczący rady Gminy w Radgoszczy Jan Zuziak, dyrektor przedszkola, przedstawiciel dzieci i rodziców, natomiast samorząd województwa małopolskiego reprezentował Bolesław Łączyński (radny wojewódzki). Jak mówi nam wójt Lupa stary budynek przedszkola nie nadawał się do remontu. Za jego poprzednika (Kazimierz Chrabąszcza) mówiło się, że najmłodsi mieszkańcy Luszowic, zostaną przeniesieni do szkoły: gdzie uda się wygospodarować kilka pomieszczeń. Ale pomysł nie przypadł do gustu większości rodziców, chcieli by maluchy nie trafiły na „pierwszy strzał” do wielkiego molocha. Stąd pomysł na wybudowanie obiektu od nowa, na działce gminy, w miejscu, w którym stał stary budynek. Dzieci przeniosą się do nowego przedszkola po nowym roku. W placówce będą bawiły się dzieci od trzech do sześciu lat. Jeśli będzie takie zapotrzebowanie: placówka będzie czynna przez dziewięć godzin w ciągu dnia.

Zainteresowanie rodziców jest ogromne. W zasadzie „zapisanych” jest 75 dzieci. W starym przedszkolu jest ich tylko 50. W sumie wartość całej inwestycji to ponad 2.1 miliona złotych. Dotacja unijna, przekazana przez województwo wynosi blisko półtora miliona złotych. Pod koniec lipca umowę w sprawie dotacji podpisał w imieniu samorządu województwa małopolskiego, wicemarszałek Stanisław Sorys. Natomiast w imieniu gminy parafował ją wójt Marek Lupa. W ramach projektu wykonano niski parterowy budynek bez podpiwniczenia o powierzchni użytkowej ponad 320 metrów kwadratowych. Wewnątrz zaprojektowano  dwie sale przedszkolne z niezbędnym zapleczem sanitarnym oraz dwa składy leżaków dla każdej z sal oddzielnie. Jak mówi wójt Lupa budowa przedszkola dwuoddziałowego w Luszowicach, które ma stanowić nowoczesny i w pełni funkcjonalny obiekt edukacyjny, to jedna z najważniejszych wyzwań gminy. Inwestycja zastąpiła (formalnie rozpocznie działalność 2 stycznia 2013 roku) budynek przedszkolny, który nie spełniał standardów. Nowe przedszkole będzie pełnić również funkcje integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych. Z sal zabaw są niezależne bezpośrednie wyjścia na zewnątrz budynku do placów zabaw. Poza salami zabaw rozplanowano obszerny holl, w obrębie którego znajdą się: szatnia dla dzieci, pokój dla dyrektora, pokój administracyjny oraz sanitariaty. Przy korytarzu zaplanowano jadalnię, a na zapleczu usytuowane będą m.in. aneks opakowań zwrotnych, pomieszczenie porządkowe z kotłem, magazyn produktów suchych, pomieszczenie socjalno – szatniowe, toalety dla personelu, obieralnia wstępna oraz kuchnia. Po poświęceniu uczestniczy udali się do szkoły, gdzie odbyła się okolicznościowa akademia przygotowana przez przedszkolaków, głos zabrali zaproszeni goście, na koniec był wspólny obiad połączony z życzeniami noworocznymi.

[mir]


Komentują dla Nas:

Marek Lupa, wójt gminy Radgoszcz

- To wielki dzień w historii Luszowic, ale i całej naszej gminy. Po kilku latach udało się oddać do użytku nowoczesny obiekt przedszkola. Radość dzieci i zaskoczenie rodziców wskazują, że pieniądze nie zostały zmarnowane. To była trafna decyzja samorządu naszej gminy. Jestem przekonany, że wyrośnie tutaj kilka pokoleń mieszkańców Luszowic. Stworzyliśmy im świetne warunki. Oświata to jeden z naszych priorytetów.

 

Jan Zuziak, przewodniczący Rady Gminy w Radgoszczy

- Luszowice zasługują na taki obiekt. Cieszy mnie, że radni gminy zgodzili się z koncepcją, że budowa nowego, oddzielnego przedszkola to dobra decyzja i dobra inwestycja. Inwestowanie w dzieci i młodzież to rzecz najważniejsza. W ten sposób pomożemy im i ułatwimy start w dorosłe życie. Wszystkim, którzy uczestniczyli w realizacji tego projektu w imieniu mieszkańców Luszowic, serdecznie dziękuję.


Tadeusz Kwiatkowski, starosta dąbrowski

- XXI wiek widać u nas na każdym kroku. Obiekt w Luszowicach to jeden z tych, które będą wizytówką nie tylko gminy Radgoszcz, ale także całego powiatu. To wspaniały przykład współpracy na poziomie Małej Ojczyzny, konsensusu. Gratuluję mieszkańcom tej miejscowości, ale także władzom gminy. Współpraca na linii powiat – gmina, układa się wzorowo. Wiele inicjatyw razem realizujemy dla dobra ogółu.


Bolesław Łączyński, radny wojewódzki

- To przedszkole to najlepszy dowód na to, że unijne środki trafiają tam, gdzie trafić powinny. W gminie Radgoszcz są skutecznie i dobrze zagospodarowane. Tutaj myśli się perspektywicznie. Powiem marszałkowi Markowi Sowie, że warto było przekazać pieniądze do Radgoszczy. Uśmiech dzieciaków, zadowolenie rodziców są bezcenne. Jestem przekonany, że nadal samorząd tej gminy skutecznie będzie zabiegał o środki z UE.

 Komentarze (2)

...
Piękny obiekt!
serek , 28 grudzień 2012 23:07
Brawo
No. Na ten obiekt czekali mieszkańcy naszej wsi od dawna. Gratulacje dla wójta i przedszkolaków
Struna , 29 grudzień 2012 07:24

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 

Relacje wideo z regionu tarnowskiego

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z portalu bez zmiany ustawień dotyczących "cookies" oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia .